• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Płock: rodzą bez znieczlenia, ale szpital szuka anestezjologów

Autor: plock.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2015 08:49

W Płocku po niedawnej zmianie przepisów nie znieczula się kobiet przy porodzie, bo nie ma anestezjologów do tych zadań. NFZ podał, że refunduje znieczulenie, jeśli zastosuje się je ze wskazań medycznych, czyli gdy zaordynuje je lekarz.

Płock: rodzą bez znieczlenia, ale szpital szuka anestezjologów
NFZ podał, że refunduje znieczulenie, jeśli zastosuje się je ze wskazań medycznych. Fot. archiwum

Od 1 lipca NFZ płaci dodatkowo 416 zł za znieczulenie do naturalnego porodu (za każdy poród bez znieczulenia, a także cesarskie cięcie płaci teraz ok. 1,8 tys. zł).

Fundacja Rodzić po Ludzku ma jednak sygnały od matek, które po 1 lipca prosiły o znieczulenie i go nie otrzymały. Szpitale w całej Polsce nie zdążyły się przygotować do nowej sytuacji.

Płockie szpitale wciąż nie znieczulają rodzących naturalnie, bo brakuje anestezjologów. W należacym do miasta Szpitalu Świętej Trójcy trwa postępowanie konkursowe, które miałoby umożliwić stosowanie tej procedury. 

Tam będą nie tylko znieczulać pacjentki przy porodzie, ale także edukować je na ten temat. Pacjentka powinna podjąć decyzję do 32. tygodnia ciąży, przejść edukację na temat porodu w znieczuleniu w szkole rodzenia i porozmawiać o tym z anestezjologiem i położnikiem.

Więcej: www.plock.gazeta.pl

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum