Pinkas: w Łodzi powstanie modelowa klinika programu prokreacyjnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2016 18:01

W łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki powstanie pierwsza, modelowa klinika referencyjna w programie prokreacyjnym - zapowiedział wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, który we wtorek (20 września)  w Łodzi wziął udział w konferencji "Zdrowie kobiety 2016" .

Pinkas: w Łodzi powstanie modelowa klinika programu prokreacyjnego
W jednej klinice: psychologowie, endokrynolodzy, ginekolodzy, androlodzy, nowoczesne techniki operacyjne i diagnostyczne. Fot. Shutterstock

Dwudniowa konferencja "Zdrowie kobiety 2016" odbywająca się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi poświęcona jest zagadnieniom z dziedziny opieki nad matką i dzieckiem, leczenia niepłodności, zdrowia kobiet w okresie okołomenopauzalnym i terapii onkologicznych dla kobiet.

- Ministerstwo zdrowia pracuje nad projektem kompleksowości (...), nasi pacjenci będą mieli dostęp do świadczeń w jednym miejscu, świadczeń kompleksowych. Typowy przykład to wdrażany obecnie program prokreacyjny, oparty na stworzeniu klinik referencyjnych - pierwsza z nich powstanie w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki  - zaznaczył wiceminister.

Dodał, że klinika "będzie emanowała wiedzą na całą Polskę i na tym modelu będą budowane inne kliniki w ośrodkach akademickich".

Jak podkreślił, będzie to projekt dla par. - Wreszcie pojawił się także mężczyzna ze swoimi problemami niepłodności - o czym zapominaliśmy. To także psychologowie, endokrynolodzy, ginekolodzy, androlodzy, nowoczesne techniki operacyjne i diagnostyczne - wszystko w jednym miejscu. Wiemy, że dzięki temu osiągniemy sukces - dodał.

W opinii ministra Pinkasa, pary z problemem niepłodności były do tej pory pozbawione możliwości uzyskania kompleksowej pomocy. - Biegały między poszczególnymi klinikami, między lekarzami, były zdane na siebie. Teraz będzie przewodnik po ich problemach, który będzie je rozwiązywał wspólnie z innymi lekarzami. Kompleksowość to w tej chwili podstawowe słowo w resorcie zdrowia - wyjaśnił.

Zdaniem wiceministra zdrowia, uruchomienie referencyjnego centrum leczenia niepłodności w łódzkim ICZMP to kwestia 2-3 miesięcy.

- In vitro to rozwiązanie dla kilku procent par, natomiast myślę, że 97 proc. problemów związanych z niepłodnością będzie rozwiązywała taka klinika - i mamy na to twarde dane. Obok dostępu do wszystkich specjalistów, którzy się tym zajmują, to także kwestia odpowiedniego wsparcia psychologicznego - w każdej takiej klinice będzie ono na bardzo wysokim poziomie. Chcemy, by ten wysoki standard zafunkcjonował w całej Polsce - podkreślił Pinkas.

Jak powiedział Jarosław Pinkas, samorządy mogą finansować procedury in vitro. Natomiast ministerstwo mając ograniczoną ilość środków w budżecie państwa i w NFZ oraz w budżecie resortu, chcemy te pieniądze lepiej wydać.

- Wydać na właśnie taką kompleksowość świadczeń dotyczącą problemów prokreacyjnych. To na pewno będą lepiej wydane pieniądze. Doszliśmy do konsensusu, że nie można traktować problemów wycinkowo, lecz kompleksowo - za chwilę nasi pacjenci to odczują - mówił Pinkas.

Przykładem już działającego kompleksowego programu zdrowotnego jest pilotażowy projekt opieki nad ciężarną prowadzony w 13 ośrodkach w Polsce.

- To zapewnienie całkowitej opieki w jednym miejscu - to jeden telefon dostępny dla kobiety przez całą dobę. Projekt obejmuje opiekę lekarza i położnej w trakcie ciąży, porodu i połogu - mówił dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ Wojciech Zawalski.

Dodał: - Mamy pierwsze efekty; po dwóch miesiącach działania projektu obserwujemy skrócenie średniego czasu pobytu noworodka w tych ośrodkach o dobę oraz skrócenie pobytu w szpitalu matki przed i po porodzie.

W opinii Zawalskiego pobyt w szpitalu jest zawsze złem koniecznym - zarówno dla matki, jak i dziecka. - Drugi korzystny efekt, który widzimy w tych ośrodkach, to zmniejszenie procenta cięć cesarskich. W porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku obecnie jest ich o 2 proc. mniej - informował.

NFZ w ostatnich miesiącach wprowadził też program opieki koordynowanej dotyczący ciężarnych spodziewających się porodu dziecka z wadami - często letalnymi. - Polega to na zwiększeniu finansowania opieki psychologicznej i skoordynowaniu jej z opieką położniczą - wyjaśnił dyrektor Zawalski.

Zaznaczył, że wszystkie projekty, nad którymi pracuje obecnie NFZ, oparte są o model opieki koordynowanej i kompleksowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum