• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Pierwszy taki zabieg w Szpitalu Uniwersyteckim. Wykonują go tylko cztery ośrodki w Polsce

Autor: oprac. SzB • Źródło: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Rynek Zdrowia20 lipca 2022 18:00

Tego typu zabiegi wykonuje się w zaledwie czterech ośrodkach w Polsce. Po raz pierwszy przeprowadzono go ostatnio w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Chodzi o laparoskopowe założenie szwu szyjkowego od strony jamy brzusznej. Dla pacjentki to szansa na zdrową ciążę.

Pierwszy taki zabieg w Szpitalu Uniwersyteckim. Wykonują go tylko cztery ośrodki w Polsce
Szansa na zdrową ciążę. Bardzo trudny zabieg przeprowadzono w Krakowie. Fot. Szpital Uniwersytecki
  • W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie po raz pierwszy przeprowadzono zabieg laparoskopowego założenia szwu szyjkowego od strony jamy brzusznej
  • Jest to zabieg niezmiernie wymagający technicznie, który wykonuje się w zaledwie czterech ośrodkach w Polsce
  • To szansa na donoszenie zdrowej ciąży dla pacjentek z problemem niewydolności szyjki macicy

Szansa na zdrową ciążę. Skomplikowany zabieg przeprowadzono w szpitalu w Krakowie

Tego typu zabiegi wykonuje się w zaledwie czterech ośrodkach w kraju. W ostatnim tygodniu przeprowadzono go - po raz pierwszy - w województwie małopolskim, a konkretnie w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (w Oddziale Klinicznym Położnictwa i Perinatologii).

Mowa o laparoskopowym założeniu szwu szyjkowego od strony jamy brzusznej. Jest to szansa na donoszenie zdrowej ciąży dla pacjentek z problemem niewydolności szyjki macicy.

- Problem niewydolności szyjki macicy definiuje się jako niezdolność szyjki macicy do utrzymania ciąży w drugim trymestrze przy braku klinicznie potwierdzonych skurczów lub porodu. Jest to ważna przyczyna samoistnych urodzeń przedwczesnych, która według szacunków wikła do 1 procenta ciąż - czytamy w informacji opublikowanej na stronie lecznicy.

 

Jak wskazano "zabieg wykonany z dostępu brzusznego poprawia szanse noworodka w porównaniu z ponownym założeniem szwu szyjkowego przez pochwę u pacjentek, u których takie wcześniejsze postępowanie nie przyniosło pożądanych efektów".

- Co szczególnie istotne, założenie szwu szyjkowego z dostępu brzusznego wykonuje się coraz częściej jako profilaktykę jeszcze przed zajściem pacjentki w kolejną ciążę. Zastosowanie metody minimalnie inwazyjnej zmniejsza ryzyko chirurgiczne oraz czas powrotu do starań o ciąże. Jest to jednak zabieg niezmiernie wymagający technicznie, tym większe zatem gratulacje dla zespołu operującego - podkreślają przedstawiciele placówki.

Pierwszy udany zabieg w krakowskim szpitalu wykonał - kierujący oddziałem Położnictwa i Perinatologii - prof. Hubert Huras wraz z zespołem kliniki.

- Pacjentka czuje się doskonale i została już wypisana do domu - dodają  w szpitalu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum