×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Pierwszy profesjonalny test z krwi na endometriozę dostępny w Polsce

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia21 sierpnia 2023 15:10

Jako jedyny dostępny na rynku posiada europejski certyfikat CE IVD potwierdzający wartość diagnostyczną testu. W badaniach klinicznych wykazał niezwykle wysoką skuteczność, w grupie wyników pozytywnych sięgającą nawet 100 proc. Jest także pierwszym dostępnym w Polsce zwalidowanym testem nieinwazyjnym na endometriozę - wymaga jedynie pobrania próbki krwi.

Pierwszy profesjonalny test z krwi na endometriozę dostępny w Polsce
W Polsce już jest pierwszy test z krwi na endometriozę. Fot. Shutterstock
  • Z wyjaśnień dr n. med. Anny Bednarskiej-Czerwińskej, specjalistki leczenia niepłodności w Gyncentrum, wynika, że w Polsce na endometriozę cierpi blisko 2 mln kobiet
  • To właśnie Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum to pierwszy ośrodek w Polsce oferujący pacjentkom nieinwazyjny, certyfikowany test na endometriozę
  • - Wśród dostępnych na polskim rynku testów, ten jest pierwszym profesjonalnym testem do diagnostyki endometriozy - wskazała dr Emilia Morawiec

Pierwszy taki test już w Polsce

Test z krwi, który właśnie wchodzi na polski rynek potrafi zidentyfikować chorobę niezależnie od stadium endometriozy, co oznacza, że może potwierdzić chorobę także u pacjentek na bardzo wczesnym etapie, istotnie skracając czas diagnozy.

- Szacuje się, że w Polsce na endometriozę cierpi ok. 2 mln kobiet. Wiele z nich prawidłową diagnozę słyszy dopiero po czterech, a nawet jedenastu latach, kiedy choroba staje się bardzo zaawansowana. Potrafi nie tylko wywołać trudny do zniesienia ból, ale u co drugiej pacjentki może spowodować problemy z zajściem w ciążę – mówi dr n med. Anna Bednarska-Czerwińska, specjalista leczenia niepłodności w Gyncentrum. - Wczesne wykrycie endometriozy pozwala na szybsze wdrożenie leczenia i znacznie zwiększa szansę na macierzyństwo.

Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum to pierwszy ośrodek w Polsce oferujący pacjentkom nieinwazyjny, certyfikowany test na endometriozę i jedyny zapewniający kompleksową opiekę po wykonaniu testu.

Klinika posiada własne laboratorium medyczne oraz lekarzy wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu endometriozy. Dzięki temu w ciągu kilku tygodni może przeprowadzić pacjentkę przez wszystkie etapy składające się na test. Pierwszy to badanie krwi i wywiad medyczny z pacjentką. Służy do tego wystandaryzowana ankieta składająca się z sześciu pytań. Po wprowadzeniu wyników badania laboratoryjnego i danych z ankiety do specjalnego oprogramowania pacjentka otrzymuje diagnozę, którą omawia z lekarzem pod kątem dalszych możliwości leczenia.

- Wśród dostępnych na polskim rynku testów, ten jest pierwszym profesjonalnym testem do diagnostyki endometriozy. Jego skuteczność została potwierdzona w stosunku do obecnego złotego standardu diagnostyki, czyli laparoskopii z badaniem histologicznym – tłumaczy dr Emilia Morawiec – zastępczyni kierownika Laboratorium Gyncentrum.

Test opiera się na technologii, która nie wymaga dużych nakładów finansowych, dzięki czemu cena badania to 300 zł.

Pacjentki mogą umawiać się na badanie w jednej z klinik Gyncentrum dzwoniąc na numer telefonu +48 735 122 777 lub przez formularz na stronie internetowej Gyncentrum.

Endometrioza jest chorobą przewlekłą. Dotyka kobiet w wieku rozrodczym, również nastolatek. Polega na obecności tkanki endometrium poza jamą macicy. Do tej pory naukowcom nie udało się do końca wyjaśnić mechanizmów jej powstawania. Swój udział w rozwoju choroby mają na pewno czynniki genetyczne, immunologiczne jak i środowiskowe. 

Dzięki odpowiedniej diagnostyce oraz indywidualnie dobranej metodzie leczenia pacjentki mogą nie tylko pozbyć się przykrych dolegliwości towarzyszących chorobie, ale również zostać mamami. Dobór metody leczenia zależy jednak od wielu czynników, takich jak wiek pacjentki czy stopień zaawansowania endometriozy. Stosuje się zarówno farmakoterapię jak i metody chirurgiczne z użyciem noża plazmowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum