• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Pierwszy kraj na świecie, w którym darmowe produkty menstruacyjne są gwarantowane prawem

Autor: oprac. KM • Źródło: Wysokie Obcasy/Rynek Zdrowia17 sierpnia 2022 19:00

Pierwszym kraj na świecie usankcjonował prawnie dostęp do darmowych produktów menstruacyjnych. Od 15 sierpnia kobiety w Szkocji mogą korzystać z bezpłatnych artykułów menstruacyjnych, zarówno jedno- jak i wielokrotnego użytku.

Pierwszy kraj na świecie, w którym darmowe produkty menstruacyjne są gwarantowane prawem
Państwo gwarantuje Szkotkom nieodpłatne podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne. Fot. Adobestock
  • Od 15 sierpnia w Szkocji, zgodnie z nowym prawem, kobiety mają zagwarantowany dostęp do bezpłatnych artykułów higienicznych na czas miesiączki
  • Nowe prawo to element walki z tzw. ubóstwem menstruacyjnym, czyli ograniczeniem dostępu do artykułów higienicznych z przyczyn ekonomicznych oraz niedostateczną edukacją w zakresie menstruacji
  • Szkocja to pierwszy kraj, w którym bezpłatna dostępność artykułów higienicznych stała się prawem

Bezpłatne podpaski dla każdej kobiety

Jak poinformowały "Wysokie Obcasy", od 15 sierpnia kobiety w Szkocji, na mocy Period Products (Free Provision) (Scotland) Act, mają zagwarantowany dostęp do artykułów higienicznych niezbędnych w czasie miesiączki, bez względu na to, czy używają podpasek, tamponów czy też kubeczków menstruacyjnych. Nowe prawo miało obowiązywać najpóźniej od 2023 roku, ale proces przyspieszył i kobiety już teraz nie muszą martwić się, że zapomną zrobić zakupy.

Takie kroki prawne mają pomóc w walce z tzw. ubóstwem menstruacyjnym, czyli ograniczeniem dostępu do artykułów higienicznych z przyczyn ekonomicznych oraz niedostateczną edukacją w zakresie menstruacji.

Ponad 1000 punktów odbioru

W "Wysokich Obcasach" czytamy też, że Szkocja jest pierwszym krajem, który zapewnił kobietom ten bezpłatny dostęp. Jest to efekt ustawy, której projekt złożyła poseł Monica Lennon z Partii Pracy, od 2016 roku zajmująca się kwestiami ubóstwa menstruacyjnego.

Szkocja jak dotąd poczyniła już inne kroki w tym zakresie i gwarancja dostępu do artykułów higienicznych na uniwersytetach i w szkołach obowiązuje tam od 2018 roku, a łącznie rząd Szkocji wydał przeszło 27 milionów funtów na poszerzenie dostępności podpasek, tamponów etc. Teraz ten asortyment przysługuje każdej kobiecie. Punkty odbioru, których jest już ponad 1000, można znaleźć z pomocą smartfonowej aplikacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum