• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Pierwsze na Mazowszu operacje ginekologiczne w asyście robota da Vinci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2019 13:59

Pierwsza na Mazowszu operacja ginekologiczna w asyście robota da Vinci u pacjentki z rakiem trzonu macicy zostanie przeprowadzona w poniedziałek (9 września) w Szpitalu Mazovia w Warszawie - poinformowała PAP rzecznik prasowa placówki Izabela Leśkiewicz.

Pierwsze na Mazowszu operacje ginekologiczne w asyście robota da Vinci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Z tej procedury będą mogły korzystać przede wszystkim pacjentki z chorobami nowotworowymi narządu rodnego, głównie z rakiem trzonu macicy (później też rakiem szyjki macicy), a także z endometriozą. Dla części pacjentek z nowotworami operacja z użyciem robota będzie nieodpłatna -  zaznaczyła Izabela Leśkiewicz.

Dzięki zastosowaniu robota da Vinci, który pozwala skrócić czas operacji i zminimalizować jej inwazyjność, rekonwalescencja pacjentek i ich powrót do sprawności będą trwały krócej.

Co roku u ok. 4 tys. Polek diagnozowany jest rak trzonu macicy, a 2,7 tys. kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Na świecie operacje w asyście robota da Vinci u kobiet z rakiem trzonu macicy i wczesnym rakiem szyjki macicy są od lat powszechną praktyką, natomiast w Polsce technologia ta zaczyna dopiero zyskiwać na popularności.

Dzięki odpowiedniej wizualizacji i powiększeniu obrazu oraz stabilności ramion robota lekarz może precyzyjne usunąć wszystkie widoczne ogniska choroby, nie naruszając przy tym połączeń nerwowych odpowiadających np. za trzymanie moczu i nie uszkadzając naczyń. To sprawia, że u pacjentek występuje mniej powikłań okołooperacyjnych w porównaniu do klasycznej chirurgii, a czas pobytu w szpitalu oraz powrotu do zdrowia ulega skróceniu.

Jest to szczególnie ważne dla pacjentek operowanych z powodu choroby nowotworowej, gdzie czas odgrywa kluczową rolę i trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie uzupełniające, takie jak radio- lub chemioterapia.

Zastosowanie robota da Vinci stanowi również krok milowy w leczeniu endometriozy. Choroba ta występuje u ok. 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym, zaburzając ich normalne funkcjonowanie z powodu silnych dolegliwości bólowych oraz problemów z zajściem w ciążę. Jednym ze sposobów leczenia jest radykalne wycięcie wszystkich widocznych ognisk endometriozy.

Robot da Vinci może też być stosowany do wykonywania zabiegów sakrokolpopeksji u kobiet po menopauzie, które cierpią z powodu wypadania narządu rodnego.

System wsparcia chirurgicznego da Vinci jest obecnie najbardziej zaawansowanym system robotycznym. Z jego wykorzystaniem przeprowadza się ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych. Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest ponad 4800 robotów da Vinci, przy użyciu których wykonywanych jest ponad milion operacji rocznie.

Jak podano w informacji prasowej, Szpital Mazovia dysponuje najnowszej generacji systemem wsparcia chirurgicznego da Vinci. W jego asyście w placówce wykonywane są od 2017 r. zabiegi urologiczne (w obrębie gruczołu krokowego, nerek, pęcherza moczowego). Zabiegi ginekologiczne w asyście robota da Vinci będą wykonywane przez zespół pod kierunkiem dr Macieja Olszewskiego, który jest specjalistą ginekologii onkologicznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum