Pierwsze dzieci z rządowego in vitro

Autor: KRX/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2014 12:28

Dziewięć miesięcy temu rząd zaczął dopłacać niepłodnym parom do leczenia metodą in vitro. Właśnie zaczęły przychodzić na świat pierwsze dzieci z tego programu.

 W białostockiej Klinice Leczenia Niepłodności ''Bocian'' urodziły się dzieci pierwszej pary, która skorzystała z ministerialnego dofinansowania. Bliźnięta - chłopiec i dziewczynka - są zdrowe i przyszły na świat w terminie.

Wkrótce urodzi się kolejnych kilkaset dzieci z rządowego programu. W styczniu - czyli po pół roku jego trwania - Ministerstwo Zdrowia informowało o 701 ciążach potwierdzonych klinicznie, w połowie marca - już o blisko 1300.

- Cieszymy się, że program sprawnie funkcjonuje i pierwsze dzieci przychodzą już na świat. Daje on szanse wielu parom z problemami z płodnością na założenie rodziny. Program spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem - powiedział dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Leczenia Niepłodności ''Bocian''.

Rządowy program refundacji in vitro ruszył 1 lipca 2013 r. Potrwa trzy lata i szacuje się, że weźmie w nim udział około 15 tys. par. Warunkiem kwalifikacji jest rozpoznanie niepłodności przez lekarza oraz udokumentowane nieskuteczne leczenie w czasie nie krótszym niż 12 miesięcy. W ramach programu para ma prawo skorzystać z trzech prób procedury in vitro.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co najmniej 60-80 mln par na świecie jest dotkniętych problemem bezdzietności. Przyjmuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych ten problem dotyczy od 10 do 15 proc. par w wieku prokreacyjnym. Szacuje się, że w Polsce około 1,2-1,3 mln par może być dotkniętych niepłodnością, z czego część wymaga leczenia metodą wspomaganego rozrodu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum