• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Piekary Śląskie: i tu działa szkoła rodzenia, proponują jogę

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2019 10:19

Piekarskie Centrum Medyczne w Piekarach Śląskich dołączyło do szpitali prowadzących bezpłatne szkoły rodzenia. W ramach szkoły przyszłe mamy uczą się m.in. chustowania noworodka, uczestniczą w zajęciach z pierwszej pomocy i jodze dla ciężarnych.

Piekary Śląskie: i tu działa szkoła rodzenia, proponują jogę
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)/PWSzZ Tarnów

Zajęcia w szkole rodzenia w Piekarskim Centrum Medycznym w Piekarach Śląskich są bezpłatne i opierają się o autorski program. Grupy liczą do 25 osób. Panie spotykają się dwa razy w tygodniu. Łącznie jest 10 spotkań - zawszegodzina teorii plus 45 minut ćwiczeń. 8 edycji w roku.

Na zajęcia teoretyczne można przyjść z osobą towarzyszącą. Zajęcia z elementami jogi są już tylko dla ciężarnych. - Joga w ciąży to idealny sposób by uelastycznić swoje ciało i przygotować się do porodu. Podczas jogi rozciągamy mięśnie i uczymy się zapanować nad oddechem - mówi prowadząca zajęcia w oparciu o autorski program Elżbieta Małocha, położna z Piekarskiego Centrum Medycznego, po kursie jogi dla ciężarnych.

Ćwiczenia nie są obowiązkowe. - Są dla pań które mogą lub chcą w nich uczestniczyć. Przeszło 80 procent ciężarnych z nich korzysta. To bardzo cieszy - dodaje położna.

Panie - obok podstawowych informacji związanych m.in. z rozwojem płodu, z porodem, czy też karmieniem malucha - dowiadują się także o warunkach porodu zabiegowego (cięcie cesarskie), o wszelkich szczepieniach ochronnych dziecka czy też pielęgnacji skóry noworodka. Mają również spotkanie na oddziale położniczym i sali porodowej.

Nowością w piekarskiej szkole rodzenia są również zajęcia z tzw. chustowania, czyli nauki wiązania chusty, w której noszony jest noworodek i niemowlak. Jest to jeden z wielu elementów tzw. rodzicielstwa bliskości. Wiąże się z najważniejszą, po zaspokojeniu głodu, potrzebą noworodka czyli bezpieczeństwem.

Obligatoryjnie organizowane są także spotkania z ratownikiem medycznym, który pokazuje zasady pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.

- Dla pań, które po czy podczas zajęć mają jakieś dodatkowe pytania, wątpliwości czy po prostu chcą jeszcze utrwalić bądź pogłębić zdobytą wiedzę prowadzimy dodatkowe, indywidualne, no i również bezpłatne zajęcia, w ramach szkoły - dodaje Elżbieta Małocha.

 W ubiegłym roku w Piekarskim Centrum Medycznym w Piekarach Śląskich odebrano 616 porodów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum