×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Otwarto Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia24 listopada 2016 16:09

Kosztem 23 mln zł otwarto w czwartek (24 listopada) w Bytomiu Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu, działające na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Szpitala Specjalistycznego nr 2.

Otwarto Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół specjalistów bytomskiego ośrodka zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wrodzonych wad rozwojowych u nienarodzonych jeszcze dzieci, opieką nad noworodkiem i jego matką, a także leczeniem chorób nowotworowych u kobiet. To jedyny w Polsce ośrodek, w którym są przeprowadzane operacje na płodzie jeszcze w łonie matki, u dzieci z rozszczepem kręgosłupa z przepukliną oponowo-rdzeniową. Operacje te dają dziecku szansę na większą sprawność intelektualną i ruchową po przyjściu na świat.

- Spełniamy marzenia. Włożyliśmy serce w to, żeby wszystko wyglądało tu tak, jak sami chcielibyśmy być goszczeni w szpitalu. Mam nadzieję, że te warunki przełożą się na komfort psychiczny pacjentek, które będą się tu czuły spokojnie, bezpiecznie, pewnie - powiedziała dziennikarzom dyrektor szpitala Kornelia Cieśla.

- Ten budynek stwarza zdecydowanie inne warunki pracy dla personelu i pobytu pacjentek, spełnia standardy nowoczesnej medycyny. Poszerzamy jeszcze działalność oddziału neonatologii i intensywnej terapii noworodka. Na tym oddziale będzie więcej stanowisk reanimacyjnych dla dzieci, będziemy mogli przyjmować jeszcze więcej pacjentek z patologią ciąży, co z pewnością przyczyni się do obniżenia wskaźników umieralności noworodków - powiedziała kierownik oddziału prof. Anita Olejek.

Liczące 5 kondygnacji Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu powstało w miejscu starego Bloku 5 A. Zostało połączone łącznikiem z Blokiem 5 i 6. Na bloku porodowym powstało pięć sal porodowych, w budynku znajduje się także sala cięć, dwie sale przedporodowe i szpitalna izba przyjęć z dobudowanym podjazdem dla karetek.

Do dyspozycji pacjentek przekazano 12 sal dwuosobowych i 1 salę jednoosobową z wydzielonymi łazienkami. Wszystkie pokoje są kolorowe i zaprojektowane w taki sposób, aby kojarzyły się z domowym wnętrzem. Są fotele z masażem łagodzącym ból porodowy i fotele do "kangurowania" dziecka po porodzie.

Nowoczesny system dezynfekcji został zakupiony za 300 tys. zł. Po zakończonym zabiegu sala jest zamykana i dezynfekowana za pomocą gazów w celu stworzenia jak najbardziej sterylnych i bezpiecznych warunków. Utrzymanie higieny ułatwiają też podłogi wykonane z antystatycznej żywicy.

Koszt inwestycji to ok. 23 mln zł wraz z wartością nowo zakupionego sprzętu i nowoczesnej aparatury medycznej. 8,5 mln zł przekazało Ministerstwo Finansów, 8 mln zł pochodziło z budżetu województwa śląskiego, a pozostałą część stanowiły środki własne szpitala.

Jak podaje placówka, obecnie 70 proc. porodów w klinice to porody ciąż wysokiego ryzyka. Odsetek cięć cesarskich wynosi ok. 54 proc., co jest związane z wysoką liczbą ciąż i porodów patologicznych.

11 lat temu prof. Anita Olejek wraz z chirurgiem dziecięcym prof. Januszem Bohosiewiczem i zespołem lekarzy oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej wykonali pierwszą w Polsce operację na płodzie w łonie matki, polegającą na usunięciu przepukliny oponowo-rdzeniowej u jeszcze nienarodzonego dziecka.

- Dotychczas wykonaliśmy 95 takich operacji. Żaden inny ośrodek w Europie nie ma takiego doświadczenia. Uzyskujemy dobre wyniki terapeutyczne. Chcemy rozwinąć terapię płodu jeszcze bardziej - mówiła prof. Olejek.

Na czwartkowej uroczystości była m.in. pani Agata z Płocka, mama 3-letniego Jasia, który przeszedł w Bytomiu operację w łonie mamy w 26. tygodniu ciąży. Chłopiec porusza się na własnych nóżkach, przy pomocy kul. - Spędziliśmy tu 4 miesiące w spartańskich wtedy warunkach, ale Jaś bardzo dobrze się rozwija i dobrze rokuje - powiedziała dziennikarzom pani Agata

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum