×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Opolskie: szpitale zatroszczą się o kobiety, które poroniły

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia03 listopada 2017 09:27

Po medialnych doniesieniach dotyczących problemów kobiet, których ciąża zakończyła się przedwczesnym porodem, opolskie placówki wdrażają nowe procedury obowiązujące w takich przypadkach.

Opolskie: szpitale zatroszczą się o kobiety, które poroniły
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodziło o przypadki, kiedy ciąża kończyła się poronieniem przed 10 tygodniem. W takiej sytuacji pacjentki opolskich szpitali musiały w ciągu dwóch godzin od zabiegu wezwać kuriera i samodzielnie znaleźć laboratorium, które za kilkaset złotych wykona badania płci. Dzięki temu rodzice otrzymują m.in. możliwość zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, uzyskania zasiłku pogrzebowego oraz urlopu macierzyńskiego.

Taka sytuacja zdaniem psychologów potęguje traumatyczne przeżycia, jakich kobieta doznaje w momencie poronienia. Także przedstawiciele kurii uznali takie przypadki za „niedopuszczalne i haniebne". 

Po nagłośnieniu problemu w opolskim urzędzie wojewódzkim powołano komisję, która opracowała listę dobrych praktyk w takich sytuacjach.  

Jak informuje Gazeta Wyborcza wytyczne zostały już opracowane i po zaopiniowaniu przez zespół ekspertów zostaną przekazane do wszystkich szpitali i szkół rodzenia na terenie województwa opolskiego.

Wiadomo już, że w dokumencie znajdzie się ankieta ewaluacyjna, zachęcająca personel medyczny do bacznej i wnikliwej obserwacji zachowania kobiety po poronieniu. Na szpital zostanie natomiast nałożony obowiązek stworzenia przyjaznych warunków do przeżywania pierwszego etapu żałoby. Każda pacjentka będzie miała około dwóch godzin, by w samotności bądź w obecności krewnego, psychologa lub księdza pożegnać się ze swoim nienarodzonym dzieckiem.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum