Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 22-12-2017 11:11

Opolskie: kobiety, które poroniły pod specjalną opieką

Opolskie oddziały ginekologiczno-położnicze wprowadzają specjalne zasady opieki nad kobietami, które poroniły.

Fot. archiwum

Ciężarne, które poroniły, ale także ich rodziny, będą otoczone szczególną troską i opieką. Personel szpitali będzie się szkolił z zasad postępowania w takich sytuacjach.  

Dzięki nowym procedurom we wszystkich placówkach medycznych w regionie będzie od teraz zatrudniony psycholog. A pacjentki będą mogły z niego korzystać nie tylko w czasie pobytu w szpitalu, ale również po wyjściu z niego.

Nowe rekomendacje trafią wkrótce do wszystkich 11 oddziałów ginekologiczno-położniczych na Opolszczyźnie.

Zmiany to efekt skarg pacjentek na obowiązujące dotychczas postępowanie w takich przypadkach, jeśli  Do tej pory, kiedy ciąża kończyła się poronieniem przed 10 tyg. ciąży, kobiety musiały w ciągu dwóch godzin od zabiegu wezwać kuriera i samodzielnie znaleźć laboratorium, które za kilkaset złotych wykona badania, potrzebne choćby do uzyskania zaświadczeń z ZUS, zorganizowania pogrzebu czy diagnostyki istotnej dla kolejnej próby założenia rodziny 

Wina leży po stronie ogólnopolskich przepisów, które możliwość zasiłku pogrzebowego i innych świadczeń po poronieniu uzależniają od karty martwego urodzenia, w której trzeba wpisać płeć dziecka. A żeby to zrobić, konieczne jest wykonanie badania DNA.

Więcej: www.gazeta.pl