Opolskie: do pilotażowego programu opieki nad ciężarnymi przystąpi 5 szpitali?

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2016 19:26

W opiece nad kobietą w ciąży i połogu szykuje się rewolucja. Najpierw program skoordynowanej opieki wejdzie jako pilotaż. W Opolskiem wymogi uczestnictwa w nim spełniają Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu oraz cztery inne szpitale.

Opolskie: do pilotażowego programu opieki nad ciężarnymi przystąpi 5 szpitali?
Przyszła matka sama zdecyduje, kto z grona specjalistów będzie się nią opiekować przez okres ciąży i połogu. Fot. Fotolia

Jak wyjaśnia Nowa Trybuna Opolska, rewolucja ma polegać na tym, że szpital ginekologiczno-położniczy podpisze umowę z jedną lub kilkoma poradniami o tym samym profilu, utworzy zespół złożony z ginekologów i położnych. Przyszła matka sama zdecyduje, kto z tego grona będzie się nią opiekować przez okres ciąży i połogu. Szpital ma być w stałym kontakcie z poradnią, wyznaczy też opiekuna, z którym, gdy zajdzie taka konieczność, kobieta będzie się mogła skontaktować przez całą dobę.

Najpierw program skoordynowanej opieki nad kobietą w ciąży i połogu wejdzie jako pilotaż od 1 kwietnia br. Obecnie jest on w fazie przygotowań. Wiadomo, że do programu mogą przystąpić tylko te szpitale, w których odbywa się powyżej 600 porodów rocznie.

Na Opolszczyźnie - jak podaje Opolski Oddział Wojewódzki NFZ - wymóg ten spełniają: Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu oraz Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich, SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, ZOZ w Oleśnie i Krapkowickie Centrum Zdrowia.

Więcej: www.nto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum