Opole: w lipcu pierwsze dzieci z in vitro

Autor: nto.pl/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2014 09:26

W jedynym na Opolszczyźnie ośrodku, który zakwalifikował się do ogólnopolskiego programu refundacji zapłodnienia in vitro, z leczenia skorzystało już sto par. Pierwsze porody odbędą się w lipcu, kolejne w sierpniu.

- Potomka oczekuje osiemnaście par. Ogółem mamy zarejestrowanych 150 par. Niektóre z wymienionej wcześniej setki, przeszły już drugą próbę zapłodnienia in vitro. Nie każda kończy się od razu sukcesem, a osoby starające się o dziecko mają prawo do trzech refundowanych podejść - mówi  na łamach Nowej Trybuny Opolskiej Marek Tomala, ginekolog położnik, współwłaściciel przychodni GMW-Embrio w Opolu.

Program rozpoczął się 1 lipca 2013 r. Wcześniej koszt leczenia niepłodności tym sposobem pacjenci musieli pokrywać sami. Wynosił on 8-12 tys. zł. Teraz para płaci tylko za leki (2-2,5 tys. zł) oraz za badania kwalifikacyjne (200 zł).

Pierwsza edycja programu potrwa do 30 czerwca. Ale Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na kolejną. Opolski ośrodek też do niego przystąpi. - Poza tym możemy jeszcze przyjąć do obecnego programu nawet 40 par - dodaje dr Tomala.

Więcej: http://www.nto.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum