• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Opole: w klinice położniczej otwarto pokój relaksacyjny dla pacjentek

Autor: PAP • • 23 kwietnia 2019 17:39

W opolskim Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii oddano do użytku pokój relaksacyjny dla pacjentek. Środki na jego wyposażenie szpital uzyskał w ramach projektu współfinansowanego przez UE.

Opole: w klinice położniczej otwarto pokój relaksacyjny dla pacjentek
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Nowy pokój dla pacjentek jest wyposażony w sofę, wygodne fotele, koce i nowy sprzęt nagłaśniający z kompletem płyt z muzyką relaksacyjną. Jak informuje placówka, pomieszczenie jest przeznaczone m.in. do indywidualnych rozmów personelu szpitala (np. lekarzy, pielęgniarek, położnych, psychologa, dietetyka) z pacjentkami.

Wystrój pokoju ma za zadanie stworzenie klimatu przytulności i bezpieczeństwa, co w opinii specjalistów stwarza korzystniejsze warunki do przeprowadzenia ważnej lub trudnej rozmowy.

- To ważne miejsce w szpitalu, z którego chętnie korzysta personel widzący potrzebę porozmawiania z pacjentką na osobności. Pacjentki przebywają na salach co najmniej dwuosobowych, tymczasem niektóre rozmowy wymagają kameralności bądź zachowania poufności. Wtedy korzystamy z pokoju relaksacyjnego, który dzięki nowemu wyposażeniu - bardziej zbliżonemu do wyposażenia domu niż szpitala - pomaga pacjentkom poczuć się mniej formalnie i swobodniej, co z pewnością ułatwia przeprowadzenie ważnej rozmowy - podkreśla Dorota Kudaś, położna oddziałowa w oddziale patologii ciąży.

Personel szpitala przyznaje, że od kiedy pokój został wyposażany w płyty z muzyką relaksacyjną, wykorzystuje je także w oddziale, co zostało bardzo dobrze przyjęte przez pacjentki szpitala.

- Moc muzyki jest ogromna: wycisza, uspokaja, dlatego troszkę eksperymentalnie postanowiłam wykorzystać elementy muzykoterapii po jednej stronie naszego oddziału włączając na jakiś czas muzykę relaksacyjną na korytarzu, aby mogły ją usłyszeć wszystkie pacjentki - dodała Kudaś.

Pokój relaksacyjny został wyposażony w ramach projektu pn. "Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Marek Szczepanik (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum