Opole: uruchomiono specjalistyczny ośrodek leczenia niepłodności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2018 18:56

Jedyny w województwie opolskim specjalistyczny ośrodek diagnostyki i leczenia niepłodności powstał w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Będzie oferował kompleksową pomoc parom, które mają problemy z zajściem w ciążę.

Opole: uruchomiono specjalistyczny ośrodek leczenia niepłodności. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformował w środę (24 sytcznia) na konferencji prasowej dyrektor CGPiN Edward Puchała, nowa placówka powstała kosztem 3,4 mln złotych, z czego 2,7 mln to wsparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia. Dzięki pomocy ministerstwa i województwa ośrodek został wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, przy pomocy którego możliwe będzie diagnozowanie i leczenie niepłodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Aby skorzystać z jego usług, nie będzie konieczne skierowanie.

Podczas konferencji prasowej poświęconej otwarciu ośrodka, lekarz położnik Małgorzata Królik, która od lat zajmuje się problematyką niepłodności pacjentek CGPiN, odniosła się do założenia, że w ośrodku będą przyjmowane wyłącznie pary.

- Teraz mamy możliwość szerzej i bardziej kompleksowo zająć się tym problemem w odniesieniu do pary, czyli ustalić przyczynę problemów z zajściem w ciążę zarówno po stronie pań, jak i panów. Pary mogą skorzystać z konsultacji endokrynologicznych, andrologicznych, immunologicznych, psychologicznych oraz genetycznych. W nowo otwartym ośrodku dysponujemy również laboratorium andrologicznym, w którym wykonujemy badanie nasienia. U mężczyzny, w ramach dodatkowych badań, możliwe jest również przeprowadzenie m.in. badań hormonalnych i ultrasonografii transrektalnej (TRUS) - wyjaśniała specjalista.

Ośrodek diagnostyki niepłodności został utworzony w ramach programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce, zakładającego utworzenie co najmniej jednego specjalistycznego ośrodka na terenie każdego z województw, zajmującego się kompleksową diagnostyką niepłodności, opieką psychologiczną uczestników programu, a następnie kierowaniem pacjentów do dalszego leczenia w ramach systemu.

Diagnostyka i leczenie niepłodności jest bezpłatne dla par ubezpieczonych w NFZ. Ze specjalistycznych porad i badań mogą korzystać wszystkie pary, u których przynajmniej od roku występuje problem z poczęciem potomstwa.

- Diagnostyka niepłodności jest dopełnieniem kompleksowości działalności naszego Centrum. Na ten moment czekało wiele par, mających problemy z poczęciem potomstwa. Spodziewamy się pacjentów nie tylko z Opolszczyzny - powiedział Puchała.

Dyrektor opolskiego Centrum poinformował także, że w jego placówce istnieje także możliwość zdeponowania komórek pacjentów, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku rozrodczego i są dotknięci chorobami onkologicznymi. Zdeponowanie komórek w szpitalnym banku daje im szansę na zostanie rodzicami w przyszłości.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum