• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Opole: szeroki program nieinwazyjnych i bezpłatnych badań prenatalnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2020 18:29

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii (KCGPiN) w Opolu zaprasza kobiety w ciąży na nieinwazyjne i bezpłatne badania prenatalne. Kobiety do 35 roku życia mogą z nich skorzystać bezpłatnie i bez skierowania lekarskiego dzięki programowi finansowanemu przez UE.

Opole: szeroki program nieinwazyjnych i bezpłatnych badań prenatalnych
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Jako pierwsze województwo w kraju, dzięki funduszom unijnym, realizujemy tak szeroko zakrojony projekt, nastawiony na poprawę opieki nad matką i dzieckiem. Zapewniamy fachową pomoc, a tym samym dbamy o poczucie bezpieczeństwa opolskich mam. Zależy nam, aby jak najwięcej osób skorzystało z tej możliwości bezpłatnego i ogólnodostępnego wsparcia - powiedział wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek, Kolek.

Zdaniem Edwarda Puchały, dyrektora KCGPiN prowadzony przez jego szpital program badań prenatalnych jest dobrym uzupełnieniem świadczeń udzielanych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jednocześnie dyrektor kliniki przypomina, że w szpitalu z badań prenatalnych mogą korzystać także kobiety po 35 roku życia, jednak już ze skierowaniem lekarskim.

- Minione dwa lata, utwierdziły nas w przekonaniu, jak bardzo takie programy są potrzebne. W tym czasie jedynie badania prenatalne wykonaliśmy u ponad dwóch i pół tysiąca kobiet w wieku do 35 roku życia. W ponad 60 przypadkach przeprowadzający je lekarze wykryli nieprawidłowości w rozwoju płodu. Wczesna diagnostyka umożliwiła objęcie rodzin specjalistyczną opieką medyczną - wyjaśnił Puchała.

- Nieinwazyjne badania prenatalne są obecnie najlepszym sposobem na sprawdzenie rozwoju dziecka w łonie mamy. Do ich wykonania nie ma żadnych przeciwwskazań, zatem mogą jedynie pomóc. Dodatkowo - dzięki udziałowi w programie - są bezpłatne, zatem dostępne dla wszystkich kobiet w ciąży, które chcą się upewnić, że ich dziecko jest zdrowe - powiedział dr Jacek Więcek, ginekolog położnik z KCGPiN w Opolu. - Wykonując badania, wychodzimy z założenia, że przekażemy przyszłym rodzicom pozytywną informację, dzięki której zyskają spokój. W większości przypadków tak właśnie się dzieje - dodał.

- Natomiast należy mieć świadomość, że badania prenatalne już na bardzo wczesnym etapie pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju płodu. Już podczas pierwszego badania, czyli w 11-13 tygodniu ciąży możemy ocenić rozwój najważniejszych struktur, czyli mózgu i serca, a także z blisko 80-procentowym prawdopodobieństwem wykluczyć bądź uzyskać informację dot. ewentualnych wad genetycznych. W takich sytuacjach każdy nieprawidłowy wynik konsultujemy z lekarzem genetykiem. Jeśli obawy się potwierdzają, wykonujemy badania inwazyjne, np. amniopunkcję, oceniając w ten sposób chromosomy płodu, czyli jego kariotyp - wyjaśnił dr Więcek.

Jak poinformował KCGPiN, w prowadzonej przez dwa lata przedsięwzięciu, w wyniku przeprowadzenia badań prenatalnych na konsultację do lekarza genetyka zostało skierowanych ok. 170 kobiet w ciąży.

Marek Szczepanik (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum