• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Opole: matki, psychologowie i duchowni apelują o zmianę procedur na porodówce

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 października 2017 11:34

Pacjentki Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu skarżą się na procedury obowiązujące w placówce, dotyczące przedwczesnych porodów. O zmianę apelują także duchowni i psychologowie.

Opole: matki, psychologowie i duchowni apelują o zmianę procedur na porodówce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi o przypadek, kiedy ciąża kończy się poronieniem przed 10 tyg. ciąży. W takim przypadku kobiety, muszą w ciągu dwóch godzin od zabiegu wezwać kuriera i samodzielnie znaleźć laboratorium, które za kilkaset złotych wykona badania płci. Dzięki temu rodzice otrzymają m.in. możliwość zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, uzyskania zasiłku pogrzebowego oraz urlopu macierzyńskiego - zaznacza Gazeta Wyborcza.

Ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy kurii diecezjalnej, praktyki opolskiej porodówki nazwał „niedopuszczalnymi i haniebnymi". Zwrócił  uwagę na szacunek dla nienarodzonej jeszcze osoby oraz pogardliwe traktowanie kobiety, która doznała tragedii. W jego opinii niedopuszczalna jest sytuacja, w której kobieta zostaje skazana na zapakowanie swojego nienarodzonego potomstwo do worka i wysłanie go kurierem do laboratorium.

W opinii psychologów takie szpitalne procedury potęgują traumatyczne przeżycia, jakich kobieta doznaje w momencie poronienia.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum