• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Opole: kobiety boją się porodów naturalnych, cesarkę ma ułatwić zaświadczenie od psychiatry

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2019 10:58

W Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu blisko połowa porodów kończy się cesarskim cięciem. Trafiają tu kobiety z problemową ciążą ale też i te, które za wszelką cenę chcą urodzić przez "cesarkę".

Opole: kobiety boją się porodów naturalnych, cesarkę ma ułatwić zaświadczenie od psychiatry
W modzie bywały już zaświadczenia od ortopedy, okulisty a teraz od psychiatry, poświadczające lęk przed porodem.Fot. Shutterstock

Ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Marek Chowaniec wyjaśnia, na antenie Radia Opole, że szpital ten ma specjalistyczny profil, więc trafiają tu wszelkie patologie ciąży, co na pewno podwyższa wskaźnik cięć cesarskich. Dużą winę za ten stan rzeczy, w jego ocenie, ponosi też moda na cięcia cesarskie.

Jeśli kobieta nie ma wskazań do wykonania cesarki, często już zawczasu zabiega o zaświadczenie od specjalisty. W modzie bywały już zaświadczenia od ortopedy, okulisty a teraz od psychiatry, poświadczające lęk przed porodem.

Ginekolodzy i położnicy sądzą, że wraz z wejściem 1 stycznia 2019 r. nowych standardów porodowych, które stawiają na porody z jak najmniejszą interwencją chirurgiczną, zaświadczeń może być więcej.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało bowiem aby odmedykalizować porody i zapewnić bezpieczeństwo oraz utrzymanie dobrego stanu zdrowia matki i dziecka. Zgodnie z nowym rozporządzeniem ma być mniej cesarskich cięć, kobiety mają częściej karmić swoje potomstwo piersią i odchodzić od karmienia mlekiem modyfikowanym.

Podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.) odbędzie się m.in. sesja "Ginekologia i położnictwo, opieka okołoporodowa". Program całego Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl.

Resort zdrowia oczekuje też, że nowe przepisy przyniosą m.in. takie korzyści, jak: podmiotowe traktowanie matki i dziecka, respektowanie praw pacjenta, podjęcie najlepszej decyzji co do zachowań prozdrowotnych w okresie ciąży, sposobu i wyboru miejsca porodu oraz opieki nad noworodkiem.

Dodatkowo minister zdrowia starał się podnieść rangę zawodu położnej, wskazując właściwe jej miejsce w opiece nad fizjologicznie przebiegającą ciążą, porodem, połogiem i opieką nad zdrowym noworodkiem.

Standardy mają zapewnić przede wszystkim jednolitą organizację pracy, w sposób najbardziej efektywny wykorzystując cały potencjał kadry, przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa pacjentom.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum