• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Opole: centrum położnicze wznowiło porody rodzinne i zajęcia w szkole rodzenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2020 18:15

Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wznowiło porody rodzinne i zajęcia w szkole rodzenia. Ze względów epidemicznych nadal utrzymany jest zakaz odwiedzin.

Opole: centrum położnicze wznowiło porody rodzinne i zajęcia w szkole rodzenia
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Po przerwie spowodowanej epidemią COVID-19 Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wznawia porody rodzinne i zajęcia szkoły rodzenia. Jak wyjaśnia kierująca szpitalem Małgorzata Sobel, decyzja o wznowieniu porodów rodzinnych jest wynikiem m.in. dużego zainteresowania pacjentek kliniki.

- Od dłuższego czasu otrzymywaliśmy sygnały świadczące o bardzo dużym zainteresowaniu wznowieniem porodów rodzinnych. Zagrożenie zakażeniem COVID-19 nie minęło, zatem osoby towarzyszące przy porodach muszą spełnić wszystkie warunki, które określiliśmy w naszym regulaminie. Ostateczną decyzję o tym, czy mogą uczestniczyć w porodzie będzie podejmował personel medyczny - wyjaśnia Sobel

Szpital informuje, że porody rodzinne będą odbywały się według specjalnego regulaminu uwzględniającego stan zagrożenia zakażeniem koronawirusem. Porody z udziałem osoby towarzyszącej dotyczą tylko i wyłącznie porodów fizjologicznych, czyli odbywających się siłami natury. Osoba w nim towarzysząca musi m.in. mieszkać z rodzącą co najmniej 14 dni przed porodem, nie może budzić najmniejszych wątpliwości związanych za stanem zdrowia w kontekście COVID-19, a podczas pobytu w szpitalu stosować środki ochrony osobistej.

Szpital wznowił także zajęcia w szkole rodzenia. Odbywają się one w ramach projektu "Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2". Projekt współfinansuje Unia Europejska z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie udziałem w zajęciach w drugiej połowie lipca zostanie uruchomiony nabór na zajęcia, które odbędą się w sierpniu.

Marek Szczepanik (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum