×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Opole: bank mleka kobiecego przyjął 800 litrów tego naturalnego pokarmu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia04 lipca 2019 17:36

Działający przy Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu bank mleka w trzy lata działalności przekazał 800 litrów mleka blisko 200 niemowlakom - poinformował szpital w przypadający w czwartek (4 lipca) Światowy Dzień Mleka.

Opole: bank mleka kobiecego przyjął 800 litrów tego naturalnego pokarmu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opolskie Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii uruchomiło bank mleka kobiecego przed trzema laty. W tym czasie blisko sto honorowych dawczyń przekazało 800 litrów tego naturalnego pokarmu. Skorzystało z niego ponad 180 niemowlaków.

- Kilkaset litrów mleka przekazanego przez panie dla innych, nie swoich dzieci, to bardzo dobry wynik. Świadczy o ich świadomości i zrozumieniu idei banków umożliwiających karmienie naturalnym pokarmem noworodki i niemowlęta, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy - powiedział dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu Edward Puchała. Poinformował, że banki nie są jeszcze standardem we wszystkich szpitalach położniczych w kraju, ale sukcesywnie zwiększa się ich liczba.

Lekarz neonatolog, a zarazem kierownik banku mleka kobiecego w Opolu, Gabriela Kołodziej podkreśliła znaczenie tego naturalnego pokarmu dla rozwoju dziecka.

- Najważniejsze organizacje pediatryczne, np. Amerykańska Akademia Pediatrii czy European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, jednoznacznie określają, że w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie i w sytuacji, gdy mleko matki jest niedostępne, rekomendują podawanie dzieciom pasteryzowanego mleka z banków mleka kobiecego - powiedziała Kołodziej.

Poinformowała, że bank dysponuje ograniczoną ilością mleka kobiecego, więc decyzję o jego podaniu pacjentowi ostatecznie podejmuje lekarz prowadzący. Zgodzić się na to musi także rodzic dziecka. - Do historii przeszła pierwsza dawczyni, która przekazała za pośrednictwem banku około stu litrów swojego mleka - przypomniała Kołodziej.

- Nie oczekujemy od wszystkich pań aż takiego zaangażowania, choć należy je chwalić. Dla nas i dla dzieci, którymi się opiekujemy, ważna jest każda ilość przekazanego pokarmu, nawet kilka butelek - podkreśliła Gabriela Kołodziej.

Lekarze przypominają, że mleko kobiece to najlepszy pokarm dla noworodków, bo zawiera wszelkie substancje odżywcze niezbędne do właściwego rozwoju dziecka i przeciwciała chroniące je przed bakteriami. Pomaga rozwijać układ odpornościowy, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii, sprzyja rozwojowi intelektualnemu, a także zapobiega wielu chorobom w dorosłym życiu, m.in. otyłości, cukrzycy typu drugiego i schorzeniom układu sercowo-naczyniowego. 

Marek Szczepanik

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum