• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Operacja rozszczepu kręgosłupa: w Wielkiej Brytanii "niezwykła", w Polsce znana 14 lat

Autor: Newsweek/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2019 11:35

Bethany Simpson z Wielkiej Brytanii w 20. tygodniu ciąży dowiedziała się, że jej córka ma rozszczep kręgosłupa. Nienarodzone dziecko zoperowano poprzez nacięcie macicy, nieznaczne wysunięcie płodu i naprawienie kręgosłupa. W internecie uznano to za niezwykłe wydarzenie, tymczasem w Polsce operuje się tak od 2005 r. Co więcej, znana jest już nowsza metoda.

Operacja rozszczepu kręgosłupa: w Wielkiej Brytanii "niezwykła", w Polsce znana 14 lat
W Specjalistycznym Szpitalu nr 2 w Bytomiu operacje rozszczepu kręgosłupa u płodu wykonuje się od 2005 r. Fot. Fotolia

Operacja odbyła się w renomowanym brytyjskim szpitalu University College London Hospital, a przeprowadzili ją chirurdzy z Belgii. Teraz dziecko ma szansę na mniejsze ryzyko powikłań związanych z wadą. Na świat przyjdzie w kwietniu 2019 r. - podaje Newsweek.pl.

Przy rozszczepie kręgosłupa zabieg można wykonać po porodzie w pierwszych tygodniach życia albo u dziecka nienarodzonego. Im wcześniej dziecko zostanie poddane zabiegowi, tym mniejsze prawdopodobieństwo powikłań neurologicznych. Obecnie, jeśli tylko jest to możliwe, przeprowadza się operację u nienarodzonego dziecka.

Są dwie metody na jej wykonanie. Starszą, którą zoperowano córkę wspomnianej Brytyjki, od 2005 roku operują lekarze w Specjalistycznym Szpitalu nr 2 w Bytomiu.

Nowsza metoda, zwana fetoskopową, dużo trudniejsza technicznie, polega na wykonaniu, podobnie jak w laparoskopii, trzech otworów, przez które dociera się do miejsca poddawanemu naprawie. Takie minimalnie inwazyjne operacje (dziecko cały czas przebywa w ciele mamy i nie przeżywa szoku związanego z kontaktem z nowymi warunkami) przeprowadzają lekarze z I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pierwszą wykonali jesienią 2017 r. i trwała 4 godziny.

Więcej: newsweek.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum