• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Olsztyn nie bierze udziału w akcji "Lekarze kobietom"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2017 14:35

Olsztyn i Rzeszów to dwa miasta wojewódzkie, w których nie ma lekarzy, którzy zdecydowali się wziąć udział w akcji "Lekarze kobietom".

Olsztyn nie bierze udziału w akcji "Lekarze kobietom"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z końcem lipca wszystkie leki antykoncepcyjne, w tym pigułki "dzień po", można w Polsce kupić jedynie na receptę. Wypisać ją może każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Niektórzy jednak odmawiają, powołując się na tzw. klauzulę sumienia - podaje Gazeta Wyborcza.

W tej sytuacji kobiety nierzadko zostają pozbawione dostępu do sprzedawanej wcześnie bez recepty pigułki EllaOne, której stosowanie jej określane jest jako antykoncepcja awaryjna.

Ogólnopolska inicjatywa ''Lekarze kobietom'' powstała w odpowiedzi na tę sytuację. Lekarze chcąc pomóc potrzebującym, za darmo lub symboliczną złotówkę wypisują receptę.

Na stronie internetowej www.lekarzekobietom.pl jest mapa informująca o miejscowościach, w których przyjmują lekarze popierający tę inicjatywę. Jednak wciąż są na niej białe plamy. Olsztyn obok Rzeszowa jest jednym z dwóch miast wojewódzkich, w którym żaden lekarz nie zadeklarował pomocy kobietom.

Więcej: olsztyn.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum