• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Olsztyn: groźna dla życia kobiety ciąża rozwiązana na sali hybrydowej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2019 13:51

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie położnicy mają nowe możliwości dzięki hybrydowej sali operacyjnej. Przeprowadzili cesarskie cięcie u kobiety z centralnie przodującym łożyskiem eliminując ryzyko groźnego krwotoku.

Olsztyn: groźna dla życia kobiety ciąża rozwiązana na sali hybrydowej
Hybrydowa sala operacyjna umożliwia przeprowadznie operacji z zastosowaniem różnych technik przez zespoły lekarzy pracujące jednoczasowo. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Centralnie przodujące łożysko, bardzo poważne powikłanie ciąży, dotyka około pół procent wszystkich kobiet w ciąży. Szpital Wojewódzki w Olsztynie przyjmuje średnio jedną pacjentkę w miesiącu, u której lekarze wykryli to powikłanie.

Kobieta z centralnie przodującym łożyskiem musi mieć cesarskie cięcie. Niestety towarzyszy temu zazwyczaj ogromny krwotok, a ponadto istnieje niebezpieczeństwo, że pacjentka nie będzie już mogła mieć dzieci. Co więcej, jest to także jedna z głównych przyczyn śmiertelności kobiet w związku z porodem - wyjaśniał w rozmowie z Gazetą Wyborczą Tomasz Waśniewski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

Lekarze wykorzystali nowe możliwości, jakie daje im uruchomiona w ubiegłym roku hybrydowa sala operacyjna. Umożliwia ona przeprowadzenie operacji na jednym stole operacyjnym w jednym czasie przez lekarzy różnych specjalności.

Stosując możliwości jakie daje hybrydowa sala operacyjna położnicy wykonali cięcie cesarskie, a radiolodzy napompowali cewniki, wprowadzone wcześniej do tętnic biodrowych i zamknęli przepływ krwi w naczyniach. Dzięki temu ginekolodzy mogli bez ryzyka krwotoku kontynuować swój zabieg - opisywał udział radiologów zabiegowych w operację Grzegorz Wasilewski, kierownik zakładu radiologii i diagnostyki obrazowej.

W Polsce tylko ośrodek we Wrocławiu wykonał podobny zabieg.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum