• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Olsztyn: ginekolodzy wszczepili pacjentce pobraną od niej trzy lata temu tkankę jajnika

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2015 14:48

Ginekolodzy z olsztyńskiego szpitala wojewódzkiego wszczepili pacjentce pobraną od niej trzy lata temu tkankę jajnika. Kobieta chorowała na raka i nowatorski zabieg zwiększa jej szansę na urodzenie dziecka.

Olsztyn: ginekolodzy wszczepili pacjentce pobraną od niej trzy lata temu tkankę jajnika
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W grudniu 2012 r., ginekolodzy pobrali od chorującej na złośliwy nowotwór jelit, 29-letniej wówczas pacjentki, tkankę jajnika. Została ona zamrożona w Klinice Leczenia Niepłodności Invicta w Gdańsku w temperaturze minus 196 stopni C. Celem było ponowne jej wszczepienie po zakończeniu terapii onkologicznej.

Zabieg ten nazywa się krioprezerwacją tkanki jajnika, a olsztyńscy lekarze na polskim rynku są pionierami w jego wykonywaniu. Rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego w Olsztynie Przemysław Prais poinformował w czwartek PAP, że po blisko trzech latach tkanka jajnika została wszczepiona pacjentce.

Pobrana w 2012 r. tkanka jajnika została podzielona na cztery fragmenty. - Trzy fragmenty wszczepiliśmy do jajnika, który pozostał po zabiegu z grudnia 2012 r., a ostatni w lożę po usuniętym drugim jajniku. Operacja przebiegła bez przeszkód, trwała nieco ponad godzinę - poinformował ordynator oddziału ginekologicznego olsztyńskiego szpitala dr Tomasz Waśniewski.

W ocenie lekarzy zamrożona tkanka jajnika była w dobrym stanie. Przed wszczepieniem ogrzano ją do odpowiedniej temperatury.

W ocenie dra Waśniewskiego, w ciągu pół roku powinno okazać się, czy jajniki na nowo podejmą funkcje hormonalne. Sama pacjentka jest dobrej myśli i ma nadzieję na urodzenie dziecka.

Pobieranie tkanek jajnika od pacjentek chorych onkologicznie i poddawanych napromienianiu w okolicach miednicy stosuje się na świecie od 2004 r. Lekarze określają takie terapie mianem "oncofercility" od angielskich słów oznaczających "onkologię" i "płodność".

- Dzięki temu zwiększa się szansa na zajście w ciążę pacjentek chorych onkologicznie, także drogą naturalną - wyjaśnia dr Waśniewski i dodaje, że rośnie liczba zachorowań na nowotwory u kobiet, także młodych, poniżej 35. roku życia, które mogą być matkami. - Wzrasta przy tym agresywność leczenia, co podnosi szansę na wyleczenie, ale osłabia płodność - wskazuje ginekolog.

Ginekolodzy z olsztyńskiego szpitala wojewódzkiego tkankę jajnikową pobrali już od kilku kobiet. Czekają teraz na efekty ich leczenia onkologicznego.

Pierwsze dziecko urodziło się dzięki oncofercility w 2004 r. we Francji. Od tej pory na całym świecie urodziło się kilkadziesiąt takich dzieci. W Polsce może być nawet kilkadziesiąt tysięcy kobiet, które mogą być poddane temu zabiegowi.

Za wprowadzenie na polski rynek medyczny krioprezerwacji jajnika dr Tomasz Waśniewski pod koniec czerwca br. odebrał w Warszawie nagrodę od Stowarzyszenia Grupa Robocza na Rzecz Innowacji w Ochronie Zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum