• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Od 24 lutego do końca sierpnia ukraińskie matki urodziły w Polsce 4537 dzieci

Autor: • Źródło: PAP28 września 2022 17:10

Od 24 lutego do końca sierpnia ukraińskie matki urodziły w Polsce 4537 dzieci - poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Od 24 lutego do końca sierpnia ukraińskie matki urodziły w Polsce 4537 dzieci
Od początku wojny ukraińskie matki urodziły w Polsce 4537 dzieci Fot. Shutterstock

Wiceminister uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, które było poświęcone szczepieniom przeciw COVID-19. Wskazując na skuteczność akcji edukacyjnych Kraska mówił o przykładzie szczepień ukraińskich noworodków w Polsce.

"Od 24 lutego do 31 sierpnia urodziło się w Polsce 4537 noworodków, urodzonych przez matki ukraińskie" - powiedział wiceszef MZ. Przypomniał, że dzieci te podlegają polskiemu kalendarzowi szczepień.

"Dzieci w szpitalu powinny być zaszczepione przeciwko WZW B i przeciwko gruźlicy. Początkowo na 20 urodzonych dzieci, tylko dwie matki zgadzały się na takie szczepienie. Wdrożyliśmy akcję informacyjną m.in. w postaci ulotek, ale także skierowaliśmy lekarzy narodowości ukraińskiej, aby osobiście matki przekonywali. Na dzień dzisiejszy mamy sytuację bardzo optymistyczną -praktycznie 94,2 proc. noworodków ukraińskich jest zaszczepionych przeciwko WZW B, a 93 proc. przeciwko gruźlicy" - powiedział wiceminister.

Agresja Rosji na Ukrainę trwa 217 dzień - rozpoczęła się 24 lutego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum