PAP/Rynek Zdrowia | 07-12-2017 14:30

Nowa antykoncepcja hormonalna o 20 proc. zwiększa ryzyko raka piersi

Wszelkiego typu nowej generacji środki antykoncepcyjne zawierające mniejszą dawkę estrogenów o 20 proc. zwiększają ryzyka raka piersi - wynika z 11-letnich obserwacji prowadzonych w Danii. Naukowcy podkreślają jednak, że nie ma powodów do paniki, a ryzyko raka piersi bardziej niż antykoncepcja zwiększa np. otyłość.

Nowa antykoncepcja hormonalna o 20 proc. zwiększa ryzyko raka piersi. Fot. Archiwum

O wynikach badania pisze "New England Journal of Medicine".

Stosowana w ostatnich latach nowa antykoncepcja hormonalna dzięki mniejszej dawce estrogenów miała być bardziej bezpieczna pod względem ryzyka zachorowalności na raka piersi. Z najnowszych badań wynika, że nie udało się go całkowicie wyeliminować. Zagrożenie jest niewielkie, choć nie można go bagatelizować.

W Danii obserwowano 1,8 mln kobiet w wieku od 15. do 49. roku życia stosujących różnego typu hormonalne środki antykoncepcyjne, zarówno pigułki, plastry jak wkładki domaciczne. W tych badaniach nie ma zatem rozróżnienia, które z nich są mniej lub bardziej ryzykowne.

Duńscy specjaliści wyliczyli, że co roku rak piersi może się rozwinąć u jednej kobiety stosującej antykoncepcyjne środki hormonalne na 7 690. To znacząca grupa, ponieważ na całym świecie używa ich 180 mln kobiet (13 proc. kobiet w wieku 15-49 lat).

Ryzyko jest tym większe im dłużej stosowane były antykoncepcyjne środki hormonalne, szczególnie u kobiet po 40. roku życia. W przypadku kobiet, które używały ich jedynie przez rok, nie przekraczało ono 9 proc. w ciągu roku, a po 10 latach zwiększało się ono do 38 proc.

Główna autorka badań dr Lina Morch ze szpitala uniwersyteckiego w Kopenhadze w wypowiedzi dla Reutersa zwraca uwagę, że zagrożenie rakiem piersi nie znika natychmiast po odstawieniu preparatu hormonalnego. Przykładowo w przypadku używania środka przez kobietę dłużej niż pięć lat, ryzyko jest podwyższone jeszcze przez pięć kolejnych lat od odstawienia. Jednak po krótkim okresie jego przyjmowania znika niemal natychmiast.

- Nie ma powodu do paniki - podkreśla dr Morch. Jej zdaniem, nie należy odstawiać antykoncepcji hormonalnej, jeśli kobieta nie ma możliwości stosowania innego zabezpieczenia.

Dr Roshni Rao z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku zwraca uwagę, że antykoncepcja hormonalna w znacznie mniej zwiększa ryzyko raka piersi aniżeli np. coraz częściej występująca otyłość.

Hormonalne środki antykoncepcyjne wykazują również wiele korzyści, jeśli chodzi o inne rodzaje występujących wśród kobiet nowotworów. Dr David Hunter z University of Oxford podkreśla, że znacznie zmniejszają one ryzyko raka jajników, raka trzonu macicy oraz okrężnicy. - Po co najmniej pięciu klatach stosowania antykoncepcji hormonalnej ogólne ryzyko zachorowania na nowotwór jest mniejsze - podkreśla dr Hunter.