• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Niepłodny czy niepłodna? Niemal równie często zdarza się to obu płciom

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2015 10:31

Co trzeci mężczyzna nie wie kiedy mamy do czynienia z niepłodnością i kogo może dotyczyć. Bardzo często „winą” za nieudane próby poczęcia dziecka obarcza się kobietę. Jest to mit, który nie ma potwierdzenia w badaniach. Problem ten dotyczy kobiet jak i mężczyzn w niemal równym stopniu - wynika z badań.

Niepłodny czy niepłodna? Niemal równie często zdarza się to obu płciom
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

70 proc. Polaków twierdzi, że posiada wiedzę na temat sposobów walki z niepłodnością, większość z nich (64 proc.) za najskuteczniejszą metodę uważa pomoc lekarską - wynika z badania TNS przeprowadzonego na zlecenie marki dr Bocian*. Co dziewiąty Polak wskazuje natomiast, że by zwalczyć niepłodność należy prowadzić odpowiedni, zdrowy styl życia.

- Wyniki te pokazują, że większość z nas posiada jakąś wiedzę na temat problemu niepłodności i że świadomie, przynajmniej w teorii wie jak z tym problemem walczyć  - tłumaczy Marek Pięta, farmaceuta z firmy HAVAC, właściciela marki dr Bocian. - Po dokładnej analizie okazuje się, że zaledwie 11 proc. badanych wie co to jest wrogi śluz, uniemożliwiający transport nasienia do komórki jajowej oraz, że tylko co czwarty mężczyzna w wieku 20-49 lat wie co negatywnie wpływa na jego złą jakość - dodaje.

Czynniki, które niekorzystnie wpływają na jakość spermy znane są przede wszystkim trzydziestolatkom. 34 proc. mężczyzn przyznało, że spotkało się z tym problemem lub przynajmniej o nim słyszało - wynika z badania TNS Polska. Większą wiedzę na temat przyczyn i problemów niepłodności wykazują osoby z wyższym wykształceniem niż zasadniczym, odpowiednio 42 i 10 procent. Lepiej orientują się w tej kwestii również osoby, których rodzina doświadczyła długiego oczekiwania na ciążę.

Jak pokazują wyniki badań prof. Macieja Kurpisza, genetyka z Polskiej Akademii Nauk – nasienie Polaków ledwo mieści się w normach wskazanych przez WHO.

Po przebadaniu stu mężczyzn w wieku 19-35 lat okazało się, że w spermie badanych panów znajduje się zaledwie 40-50 mln plemników z jednej ejakulacji, a norma WHO to 39 mln plemników. Dla porównania u Kanadyjczyków jest to 60 mln plemników w jednym mililitrze spermy.

- Ponadto  problemem jest nie tylko liczba, lecz także jakość plemników, są wyraźnie mniej ruchliwe, niż powinny być. Nieprawidłowe parametry nasienia męskiego są główną przyczyną niepłodności męskiej. Wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i  zadbać o zdrowie w połączeniu z odpowiednią suplementacją, by zwiększyć szansę na zapłodnienie - dodaje Marek Pięta.

Bardzo często przyczyn niepłodności należy doszukiwać się w sposobie stylu życia, złym odżywianiu, braku ruchu, a także w długotrwałym stresie, na który każdy z nas jest narażony. Warto podkreślić, że zdrowe pary mają tylko 20-25 proc. szans na zajście w ciążę w jednym cyklu owulacyjnym. Dopiero po roku aktywnych starań o dziecko para udająca się do lekarza może usłyszeć o niepłodności.

Aż co trzeci mężczyzna nie wie kiedy mamy do czynienia z niepłodnością i po której stronie ona leży - wynika z badania TNS. Bardzo często „winą” za nieudane próby poczęcia dziecka obarcza się kobietę. Jest to mit, który nie ma potwierdzenia w badaniach. Problem ten dotyczy kobiet jak i mężczyzn w równym stopniu.

Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że niepłodność spowodowana czynnikiem męskim, dotyczy około 40 proc. przypadków, czyli tyle samo co w przypadku niepłodności leżącej po stronie kobiet. W przypadku 20 proc. par nauka nie jest w stanie określić przyczyn braku możliwości posiadania dzieci. Dzięki postępowi procent niezdiagnozowanych będzie się zmniejszał, co pozwoli na podjęcie właściwego leczenia.

W internecie można znaleźć coraz więcej informacji na temat rzekomych „płodnych” właściwości syropów na kaszel. Preparat taki ma właściwości rozrzedzające - piszą młode testerki - może mieć wpływ na upłynnienie agresywnego śluzu obecnego w pochwie i zwiększa w ten sposób szansę na zajście w ciążę. Niestety syrop na kaszel takich właściwości nie ma, a przedawkowanie tych preparatów może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Agresywny lub wrogi śluz szyjkowy to jeden z głównych powodów uniemożliwiających poczęcie dziecka. Znajdują się w nim przeciwciała, które negatywnie wpływają na plemniki i sprawiają, że nie mogą przedostać się do macicy. Agresywny śluz, to taki, którego warstwa jest za gruba lub ma niewłaściwe – kwaśne pH. Na przykład nadmiar kawy i papierosów może doprowadzić  do produkcji takiego śluzu w organizmie kobiety. Działa on antykoncepcyjnie i przyczynia się do czasowej niepłodności - tłumaczy Marek Pięta.

Aby zminimalizować właściwości wrogiego śluzu należy zastosować odpowiednią dietę bogatą w siemię lniane czy olej z wiesiołka, warto też stosować  specjalne lubrykanty, które wpływają korzystnie na ruchliwość plemników i neutralizują przeszkody - dodaje.

*Badanie przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenia marki dr Bocian w dniach 26 czerwca- 1 lipca 2015 r. Próba: ogólnopolska, reprezentatywna próba 1016 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat (w tym 596 osób w wieku od 18 do 45 lat). Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum