Niepłodność immunologiczna - można ją leczyć

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2016 10:25

Niepłodność immunologiczna to coraz częściej obserwowany problem wśród Polaków, którzy bezskutecznie starają się o dziecko. W kraju brakuje specjalistycznych poradni, w których można by leczyć to schorzenie.

Niepłodność immunologiczna to coraz częściej obserwowany problem wśród Polaków, którzy bezskutecznie starają się o dziecko. Fot. mat. prasowe

Tymczasem, jak pokazuje przykład z Katowic, wczesna diagnostyka niepłodności immunologicznej i odpowiednia terapia podnoszą szansę na ciążę. Tam już od 2 lat działa poradnia - pierwsza w Polsce.

Przyczyną problemów z zajściem w ciążę lub też przyczyną wczesnych poronień mogą być właśnie zaburzenia immunologiczne. To one sprawiają, że organizm traktuje komórki rozrodcze - zarówno żeńskie, jak i męskie, jako potencjalne zagrożenie i niszczy je, skazując tym samym nasze marzenia o dziecku na niepowodzenie. Niepłodność immunologiczna według badań może być źródłem 6-12 proc. przypadków niepłodności.

- Niepłodność immunologiczna ma źródło w naszym układzie odpornościowym. 90 proc. przypadków tego rodzaju niepłodności wynika z zaburzeń immunologicznych, kiedy np. organizm kobiety wytwarza przeciwciała, małe białka, które atakują jej własną komórkę jajową  mówi dr Wojciech Sydor, immunolog z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum w Katowicach.

I dodaje: - Drugą grupą, odpowiedzialną za ok. 10 proc. niepowodzeń implantacji i poronień są zaburzenia alloimmunologiczne, gdy kobiecy układ immunologiczny utożsamia męskie komórki rozrodcze jako wrogie, obce i również je zwalcza.

Po stronie mężczyzny wygląda to podobnie, czyli z kolei to jego organizm produkuje przeciwciała atakujące plemniki lub inne składniki nasienia. W efekcie albo plemniki w ogóle nie docierają do celu i są niszczone, albo nie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej.

W przypadku niepłodności o niewyjaśnionej genezie, znaczenie badań nad niepłodnością immunologiczną rośnie oraz testy pozwalające na jej diagnostykę zyskują na znaczeniu.

- Badania immunologiczne to szereg testów diagnostycznych, które pozwalają ustalić przyczynę niepłodności i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dla przykładu, specjalistyczne badania pomagają wykryć m.in. mutacje genów, jak choćby nieprawidłowo funkcjonujący antygen HLA G, który zamiast pomagać, mobilizuje przeciwciała do ataku, co skutkuje zniszczeniem zarodka. Z kolei dokładne badania krwi pomagają określić, które komórki wyzwalają nieprawidłowe reakcje - mówi dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum w Katowicach.

Zarówno nasienie, jak i śluz kobiety bada się pod kątem ich jakości i składu, co pomaga wykryć przyczyny patologii, np. uczulenie na nasienie partnera. Następnie można wdrożyć odpowiednie rozwiązania np. inseminację lub zlecić pacjentce zażywanie preparatów hamujących wytwarzanie „problematycznych” przeciwciał.  

- Należy pamiętać, że tego niepłodność immunologiczna nie wyklucza zajścia w ciążę, tylko je utrudnia. Badania immunologiczne dają pozytywne prognozy, przy długotrwałym leczeniu, szanse na poczęcie dziecka są zdecydowanie większe - mówi ekspert.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum