• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Niedzielski o aborcji: na razie nie wydaliśmy zaleceń, pracujemy nad zmianami w ''Za życiem''

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2021 09:55

Czy szpital może obecnie przeprowadzić aborcję o płodu z wadą letalną? - Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, raczej nie - odpowiada minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski o aborcji: na razie nie wydaliśmy zaleceń, pracujemy nad zmianami w ''Za życiem''
Minister zdrowia Adam Niedzielski: Na razie ministerstwo nie wydało żadnych zaleceń dotczących aborcji. Fot. PTWP/screen

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że nic mu "o tym nie wiadomo”, by w ciągu ostatnich 25 dni, jakie upłynęły od publikacji wyroku aborcyjnego Trybunału Konstytucyjnego, w polskich szpitalach dokonano legalnie jakiejkolwiek aborcji.

O tę kwestię minister zdrowia był dopytywany w poniedziałek (22 lutego) w TVN24 w programie "Rozmowa Piaseckiego".

Prowadzący program chciał wiedzieć, czy jest jakieś zalecenie Ministra Zdrowia precyzujące co mają dzisiaj robić lekarze publicznej służby zdrowia w sytuacji, kiedy pojawi się u nich kobieta z badaniami dowodzącymi bardzo poważnej wady płodu, albo wady letalnej płodu.

- Żadnych zaleceń nie wydaliśmy w tym zakresie. Na razie nie przymierzamy się do tego - odpowiedział minister zdrowia.

Dodał natomiast: - Na razie pracujemy nad zmianami w ustawie „Za życiem”, tak, żeby zapewnić w ramach istniejącego prawa lepszą pomoc dla osób, które przechodzą taką sytuację życiową i na razie na tym się koncentrujemy.

Powiedział też, że gdyby szpital podlegający MZ dostał informację o letalnej wadzie płodu, to "zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego raczej nie mógłby przeprowadzić aborcji”.

- To oczywiście zależy od indywidualnej sytuacji, trzeba bardzo dokładnie przyjrzeć się czy nie stanowi to zagrożenia dla życia kobiety. To nie jest sytuacja, w której można generalizować - powiedział minister.


Czy gdyby się dowiedział o wykonaniu aborcji w szpitalu podległym MZ zgłosiłby ten fakt do prokuratury? - padło pytanie.

-  Na razie nie mam takich informacji. Nie będę generalizował, musiałbym bardzo dokładnie przeanalizować sytuację. To nie są przypadki, w których można wypowiadać sentencje - odpowiedział.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum