• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Nie milkną echa sprawy prof. Wielgosia. Petycja pacjentek wysłana do rektora

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek Zdrowia23 września 2022 09:00

Pacjentki zaniepokojone utratą stanowiska przez kierownika I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM prof. Mirosława Wieglosia wystosowały petycję do rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniewa Gacionga. -  Decyzja Jego Magnificencji wprowadza duży niepokój społeczny, dotyczący nie tylko funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce – czytamy.

Nie milkną echa sprawy prof. Wielgosia. Petycja pacjentek wysłana do rektora
Petycja pacjentek skierowana do rektora WUM. Fot. AdobeStock
  • 1 października kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś przestanie pełnić swoje obowiązki
  • W konsekwencji pracownicy kliniki wystosowali w tej sprawie list otwarty, w którym wyrazili swoje niezadowolenie ze zmiany szefa Kliniki
  • Do rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga petycję wystosowali również pacjenci w ramach inicjatywy społecznej #muremzaprofesoremwielgosiem
  • - Przedmiotowa petycja to głos, który w tej sprawie, chcielibyśmy zabrać my-pacjentki oraz – osoby zainteresowane dobrym stanem opieki matczyno-płodowej i ginekologicznej w Polsce – czytamy w petycji

Petycja w obronie prof. Wielgosia

Do rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga pacjenci i inicjatywa społeczna #muremzaprofesoremwielgosiem wystosowali petycję. Nie zgadzają się z decyzją odwołującą prof. dr hab. n. med. Mirosława Wielgosia.

- Przedmiotowa petycja to głos, który w tej sprawie chcielibyśmy zabrać my — pacjentki oraz — osoby zainteresowane dobrym stanem opieki matczyno-płodowej i ginekologicznej w Polsce — ostatnie ogniwo systemu zdrowia, dla którego ten system funkcjonuje i którego głos powinien być słyszany i brany pod uwagę — czytamy w petycji.

W piśmie podjęto "niezrozumiałą" kwestię odsunięcia lekarza ze sprawowanego stanowiska: "jesteśmy żywo zaniepokojeni faktem, że pomimo wygranego konkursu na obydwu etapach tj. podczas Rady Wydziału i Komisji Konkursowej, prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś zostaje arbitralnie odsunięty od pełnionej funkcji".

Nadawcy petycji podkreślają niebagatelny wkład prof. Wielgosia w rozwój polskiej perinatologii, który "przez kilkadziesiąt lat wypracował swoją pozycję na arenie międzynarodowej, dlatego też decyzja o jego odsunięciu wydaje się niezrozumiała".

Decyzja niepokoi pacjentki

- Dzięki działalności Profesora Mirosława Wielgosia w Klinice UCZKIN, pacjentki z całej Polski są spokojne. To właśnie w UCZKIN — w ośrodku o najwyższej referencyjności — w wielu bardzo trudnych przypadkach Pan Profesor Mirosław Wielgoś wraz z Zespołem, który stworzył, niesie pomoc nienarodzonym jeszcze dzieciom z całej Polski. Zespół stworzony przez Profesora Wielgosia jest podziwiany na całym świecie, ale przede wszystkim w naszym, rodzimym kraju, Polsce – podają autorzy petycji.

Wskazano także, że decyzja rektora wprowadza niepokój społeczny, stąd też pacjentki czują się zaniepokojone konsekwencjami tego ruchu. Zdaniem nadawców ustalenie rektora w przedmiotowej sprawie może oznaczać obniżenie poziom dostępu społeczeństwa do wybitnej opieki medycznej w dziedzinie m.in. medycyny prenatalnej.

W podsumowaniu podano, że "wszyscy niżej podpisani nie zgadzamy się z decyzją Jego Magnificencji i składamy petycję i prośbę o wyjaśnienie powodów, w kwestii podjętej decyzji, a przede wszystkim ponowne rozpatrzenie możliwości dalszego pełnienia funkcji Kierownika I Kliniki Położnictwa i Ginekologii przez Prof. dr hab. n. med. Mirosława Wielgosia".

Przypomnijmy, że wcześniej w obronie profesora stanęli w liście otwartym pracownicy kliniki oraz reprezentanci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Podpisani pod pismem reprezentanci towarzystwa stwierdzają, że zostali "nieprzyjemnie zaskoczeni" oraz "zdumieni" nieprzedłużeniem współpracy z prof. Mirosławem Wielgosiem, dotychczasowym kierownikiem I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. List, podpisany m.in. przez prezesa, prof. Piotra Sierowszewskiego, przekazali rektorowi WUM oraz ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum