Nie ma naukowych dowodów na zakażanie dziecka koronawirusem w trakcie ciąży

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2020 21:19

Kobiety w ciąży - czemu trudno się dziwić - są zaniepokojone ryzykiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także wpływem infekcji na dziecko. Czy te obawy są uzasadnione? Na to pytanie odpowiada Wojciech Zawalski, specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa, ekspert rynku medycznego.

Wojciech Zawalski: nie ma naukowych dowodów na zakażanie dziecka koronawirusem w trakcie ciąży; FOT. PTWP

Wojciech Zawalski zwraca uwagę, że mimo iż choroba COVID-19, wywołana koronawirusem SARS-CoV-2, ma już globalny zasięg, nadal wiemy o niej stosunkowo niewiele. Czy mamy już doniesienia naukowe dotyczące ryzyka przeniesienia wirusa na dziecko w łonie matki?

- Problem zakażenia koronawirusem w rzeczywistości dotyczy niewielkiego odsetka ciężarnych. Dotychczasowe opracowania naukowe objęły obserwacją zaledwie 19-21 kobiet w ciąży, które uległy zakażeniu koronawirusem. Natomiast do tej pory, na szczęście, nie ma udokumentowanych doniesień o przeniesieniu tego patogenu podczas ciąży z chorej matki na dziecko - podkreśla Wojciech Zawalski.

I dodaje: - Są wprawdzie dwa, bodaj najlepiej dotychczas udokumentowane doniesienia, dotyczące zakażenia noworodka przez matkę. Jednak do tej infekcji doszło dopiero po porodzie. Kolejną pozytywną informacją jest to, że do tej pory wśród osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 nie ma ciężarnych.

- Pierwsze doniesienie o zgonie spowodowanym zakażeniem SARS-CoV-2 dziecka w wieku niemowlęcym pojawiło się 28 marca w Stanach Zjednoczonych (informację tę podał "The New York Times" - red.). Na razie jednak niewiele wiemy o tym przypadku. Poczekajmy, za zostanie przeanalizowany i opisany w czasopiśmie naukowym - zaznacza ekspert.

- Wszystkim ciężarnym powtarzam do znudzenia, że powinny unikać skupisk ludzi, miejsc publicznych. Uważać muszą na przychodnie lekarskie, gdzie mogą spotkać się z chorymi. Dlatego zdecydowanie zalecam przebywanie w domu, spacery w miejscach, gdzie nie gromadzą się ludzie. Wizyty w gabinecie lekarza położnika lub położnej powinny być z wyprzedzeniem umawiane na godzinę - podkreśla Wojciech Zawalski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum