×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Naukowcy z Zabrza opracowali technologię rejestracji sygnału EKG płodu

Autor: forsal.pl/Rynek Zdrowia11 kwietnia 2016 09:16

Inżynierowie z zabrzańskiego Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej (ITAM) opracowali technologię rejestracji sygnału EKG płodu. Aktywność elektryczna, którą obrazuje EKG, jest pierwotna w stosunku do mechanicznej, którą bada KTG.

Naukowcy z Zabrza opracowali technologię rejestracji sygnału EKG płodu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak tłumaczy prof. Janusz Jeżewski kierujący pracami zespołu, który opracował nową technologię, elektrokardiografia bada coś bardziej podstawowego.

Zaletami wynalazku, który opracowali inżynierowie z zabrzańskiego ITAM jest między innymi długość badania. KTG trwa od 30 do 60 minut, co w przypadku płodu, który w trakcie badania może się odwrócić, może zafałszować jego odczyt. W przypadku EKG taki problem nie zachodzi.

Poprawia się komfort nie tylko pacjentki. Metoda jest tańsza i dokładniejsza, bardziej opłacalna.

Sam aparat to niewielkie pudełko, w którym mieści się elektronika odpowiedzialna za wstępną obróbkę sygnału. Aparat podłączony jest do komputera, który odpowiada za analizę końcową (autorami oprogramowania są badacze z ITAM). W skład zestawu wchodzą jeszcze elektrody, które przykleja się do brzucha matki.

Elektrokardiografia płodu jest na razie na tyle świeża, że jeszcze nie jest gotowa do masowego zastosowania w szpitalach.

Więcej: www.forsal.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum