Naukowcy z Zabrza opracowali technologię rejestracji sygnału EKG płodu
Inżynierowie z zabrzańskiego Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej (ITAM) opracowali technologię rejestracji sygnału EKG płodu. Aktywność elektryczna, którą obrazuje EKG, jest pierwotna w stosunku do mechanicznej, którą bada KTG.

Jak tłumaczy prof. Janusz Jeżewski kierujący pracami zespołu, który opracował nową technologię, elektrokardiografia bada coś bardziej podstawowego.
Zaletami wynalazku, który opracowali inżynierowie z zabrzańskiego ITAM jest między innymi długość badania. KTG trwa od 30 do 60 minut, co w przypadku płodu, który w trakcie badania może się odwrócić, może zafałszować jego odczyt. W przypadku EKG taki problem nie zachodzi.
Poprawia się komfort nie tylko pacjentki. Metoda jest tańsza i dokładniejsza, bardziej opłacalna.
Sam aparat to niewielkie pudełko, w którym mieści się elektronika odpowiedzialna za wstępną obróbkę sygnału. Aparat podłączony jest do komputera, który odpowiada za analizę końcową (autorami oprogramowania są badacze z ITAM). W skład zestawu wchodzą jeszcze elektrody, które przykleja się do brzucha matki.
Elektrokardiografia płodu jest na razie na tyle świeża, że jeszcze nie jest gotowa do masowego zastosowania w szpitalach.
Więcej: www.forsal.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)