XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Naukowcy: podawanie tlenu rodzącym matkom nie jest dobre dla dzieci

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2014 20:34

Podawanie tlenu rodzącym kobietom powinno być ograniczone jedynie do sytuacji, gdy to matka jest niedotleniona, a nie - jak ma to miejsce obecnie - do wyregulowania nierównego tętna dziecka. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Browna (USA).

Opracowany przez nich raport, zatytułowany "Tlen w resuscytacji wewnątrzmacicznej: korzyści i potencjalne zagrożenia”, ma być podstawą do sformułowania nowych zaleceń odnośnie stosowania suplementacji tlenu w czasie porodu.
 
- Tlen jest bardzo często podawany rodzącym kobietom w celu poprawy stanu metabolicznego płodu lub jako próba uspokojenia "skaczącego" tętna płodu. To wręcz powszechna procedura - mówi główna autorka badania dr Maureen Hamel.

- Jednak istnieją tylko dwa randomizowane badania poświęcone temu zagadnieniu. Przeanalizowaliśmy je dokładnie i ani w jednym, ani w drugim nie znaleźliśmy żadnych dowodów, że podawanie tlenu matce jest w jakikolwiek sposób korzystne dla nienarodzonego dziecka. Przeciwnie - sugerowały one, że może być to wręcz szkodliwe.
 
W swoim raporcie naukowcy piszą, że dopóki nie zostaną przeprowadzone duże badania kliniczne poświęcone temu zagadnieniu, które dostarczą nowych dowodów, tlen rodzącym kobietom powinno się podawać wyłącznie w sytuacji niedotlenienia matki. Stosowanie takiej procedury w celu uspokojenia tętna płodu jest niewskazane.

Więcej: http://naukawpolsce.pap.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum