Naukowcy: niektóre kobiety są niewrażliwe na działanie środków antykoncepcyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2019 11:56

Niektóre kobiety posiadają gen rozkładający hormony zawarte w środkach antykoncepcyjnych, dlatego nawet w trakcie ich używania mogą zajść w ciążę - informuje czasopismo "Obstetrics & Gynecology".

Fot. archiwum

Wiadomo, że hormonalne środki antykoncepcyjne nie są w 100 procentach skuteczne. Czasem zawodzą i obwinia się o to często same użytkowniczki - że niewłaściwie używały leku, nie stosowały się do zaleceń, itp.

Tymczasem naukowcy z Kampusu Medycznego Anschutzów funkcjonującego przy Uniwersytecie Kolorado (USA) wykazali, że winę za nieskuteczność środków antykoncepcyjnych może ponosić specyficzny wariant genu CYP3A7*1C.

Po przebadaniu 350 młodych kobiet stosujących implanty antykoncepcyjne specjaliści stwierdzili, że około 5 proc. z nich posiada gen CYP3A7*1C, który koduje enzym rozkładający hormony wykorzystywane w środkach zapobiegających ciąży.

Zazwyczaj gen CYP3A7*1C jest u kobiet aktywny w życiu płodowym i wyłącza się tuż przed urodzeniem, ale u niektórych pań pozostaje aktywny aż do dorosłości i nadal wpływa na wydzielanie wspomnianego enzymu.

"Enzym ten rozkłada hormony wykorzystywane w celu kontroli urodzeń i zwiększa u kobiet ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza w niskich dawkach" - podsumowuje dr Aaron Lazorwitz, koordynator projektu.

Link do tekstu źródłowego (abstrakt): journals.lww.com

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum