• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

NRL: cesarskie cięcia modą propagowaną przez media

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2013 16:01

Żądanie cesarskiego cięcia przy porodzie bez uzasadnionych wskazań medycznych przybiera niekiedy agresywną formę. Zdarza się, że lekarzowi grozi się poniesieniem odpowiedzialności prawnej za niewykonanie zabiegu - podkreśla prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

NRL: cesarskie cięcia modą propagowaną przez media

Dodaje, że na szczególną uwagę zasługuje zagadnienie cesarskiego cięcia "na życzenie", czyli zabiegu operacyjnego przeprowadzanego w sytuacji, gdy nie istnieją wskazania medyczne uzasadniające wybór takiej metody porodu. Prezydium NRL wskazuje, że według danych statystycznych w ostatnich latach znacząco wzrasta w Polsce odsetek cięć cesarskich. Obecnie około 37 proc. porodów odbywa się tą drogą. W niektórych szpitalach wskaźnik ten przekracza 50 procent.

- Przyczyną wzrostu zainteresowania rodzących tą metodą jest między innymi propagowana przez niektóre media moda na komfortowy poród. Cięcie cesarskie bywa również przedstawiane jako bezpieczniejsze niż poród drogami natury - czytamy w stanowisku samorządu lekarskiego.

Prezydium NRL zaznacza, że wybór operacyjnej metody porodu powinien być uzasadniony wyłącznie wskazaniami medycznymi. Lekarze zwracają uwagę, że wykonanie cięcia cesarskiego wiąże się z większym ryzykiem zdrowotnym dla matki i dziecka niż poród drogami natury. Przejawia się to m.in. większą zachorowalnością i umieralnością matek, wzrasta także ryzyko zakażeń, a to oznacza dłuższą hospitalizację.

- Częściej obserwuje się zaburzenia oddychania i przetrwałe krążenie płodowe u noworodka. W czasie porodu naturalnego układ pokarmowy i skóra noworodka są zasiedlane naturalną florą bakteryjną. Po porodzie drogami natury dziecko jest kładzione na piersi matki, by nastąpiła kolonizacja skóry. W przypadku cięcia cesarskiego jest to praktycznie niemożliwe do wykonania - zaznacza prezydium NRL.

Lekarze dodają, że po cięciu cesarskim dziecko pozbawione jest przez pierwsze godziny pokarmu matki, który zawiera probiotyki i prebiotyki oraz stymuluje rozwój właściwej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Prezydium zaznacza, że wymienione względy medyczne przemawiające za ograniczeniem cięcia cesarskiego do sytuacji uzasadnionych wskazaniami medycznymi znajdują odzwierciedlenie w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej.

Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum