NFZ: program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży

Autor: NFZ, MAK/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2016 15:02

Kompleksowa opieka medyczna nad matką i dzieckiem w okresie ciąży, porodu oraz połogu - to główny cel programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej, który powstaje w Narodowym Funduszu Zdrowia - informuje NFZ.

NFZ: program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Założeniem projektu jest zapewnienie przyszłym mamom uzyskania pełnoprofilowej opieki w okresie fizjologicznej ciąży, porodu oraz w okresie 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Program miałby ruszyć w formie pilotażu w wybranych placówkach w całym kraju od kwietnia 2016 roku.

Nad bezpieczeństwem matki i dziecka miałby czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala. Zespół zapewniałby całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia.

Opieka będzie również obejmować okres po urodzeniu dziecka, gwarantując wizyty położnej podstawowej opieki zdrowotnej w domu, w tym konsultacje w zakresie karmienia piersią.

Szpital - współkoordynator programu - będzie mógł, zapewniając jakość, ciągłość i kompleksowość opieki skorzystać z nowego sposobu rozliczenia. Lecznica, która zdecyduje się przystąpić do pilotażu, może liczyć na wyższe finansowanie, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.

Do pilotażu mogą przystąpić te placówki, które deklarują minimum 600 porodów rocznie i jednocześnie zapewniają dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej.

- Liczymy, że skoordynowana, pełnoprofilowa opieka nad matką i dzieckiem poprawi komfort i poczucie bezpieczeństwa kobiet w tym szczególnym okresie. Wymiernym efektem wprowadzonych zmian ma być również mniejsza liczba cięć cesarskich, a także zmniejszenie umieralności okołoporodowej - zaznacza Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ.

Według założeń, projekt zarządzenia jeszcze w styczniu ma trafić do konsultacji zewnętrznych.

Czytaj także: Pacjent jest wysyłany w czasoprzestrzeń. Opieka koordynowana ma to zmienić

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum