• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

NFZ będzie finansować znieczulenie przy porodzie?

Autor: Gazeta Wyborcza, JJ/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2015 12:17

Od wielu lat trwa batalia środowiska ginekologów i położników o poród bez bólu. W ich opinii bezbolesny poród chce mieć aż 80 proc. przyszłych matek. Według Gazety Wyborczej minister zdrowia zwrócił się o opinię w sprawie refundowania znieczulenia przy porodzie do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

NFZ będzie finansować  znieczulenie przy porodzie?

Zdaniem specjalistów brak refundowanego znieczulenia przy porodzie to jedna z przyczyn tak dużych ilości cesarskich cięć w Polsce. Aż 34 proc. porodów przeprowadzanych jest tą metodą, co daje nam piąte miejsce w Europie.

Według Gazety Fundusz ma płacić za znieczulenie zewnątrzoponowe 400 lub 450 zł. Będą to dodatkowe pieniądze doliczane do podstawowej stawki za poród, która wynosi teraz 1,7 tys. zł, niezależnie od tego, czy kobieta rodzi sama, czy ma cesarskie cięcie. Szpitalom poród naturalny ze znieczuleniem będzie się więc bardziej opłacał.

Centrala Funduszu nie potwierdza ani nie zaprzecza, że trwają prace nad przygotowaniem rozporządzenia w tej sprawie.

- Na obecnym etapie wszelkie pytania w tej sprawie proszę kierować do Ministerstwa Zdrowia - powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Sylwia Wądrzyk z Biura Komunikacji Społecznej NFZ. Z kolei biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia zapewnia, że w najbliższym czasie poda dokładniejsze informacje dotyczących nowych przepisów.

Jeszcze w styczniu 2011 roku Naczelna Rada Lekarska zajęła jednoznaczne stanowisko w tej sprawie (2/11/P-IV), w którym czytamy: "…obecna sytuacja utrudniania, a w wielu przypadkach uniemożliwienia, rodzącym Polkom skorzystania z osiągnięć nowoczesnej medycyny w tym szczególnym momencie, jakim jest poród, jest skandalem, który nie może trwać ani chwili dłużej”. Od tego czasu mięły ponad cztery lata.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum