×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Modernizacja bloku porodowego w Centrum Zdrowia Matki Polki. Koszt wyniósł 22 mln złotych

Autor: PAP • Źródło: PAP17 grudnia 2021 16:50

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki zmodernizowano blok porodowy z salami operacyjnymi. Koszt inwestycji wyniósł 22 mln złotych. - To perła w koronie tej inwestycji - określił blok dyrektor ds. administracji i rozwoju placówki Grzegorz Lewczuk.

Modernizacja bloku porodowego w Centrum Zdrowia Matki Polki. Koszt wyniósł 22 mln złotych
Blok porodowy określony został perłą w koronie inwestycji. Fot. Adobestock
  • W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zakończyła się modernizacja bloku porodowego z salami operacyjnymi
  • Dzięki inwestycji o wartości 22 mln zł powstały nowoczesne sale porodowe, operacyjne i neonatologiczne
  • Powstałe sale cechuje wyższy standard bezpieczeństwa i komfortu 

31 lat, kilkadziesiąt tysięcy porodów

- Nasz szpital funkcjonuje już 31 lat - przez ten czas odbyło się tutaj kilkadziesiąt tysięcy porodów. Była już najwyższa pora na przeprowadzenie remontu, bo stopień zużycia sal i sprzętu był tak duży, że wymagało to niezwłocznej interwencji. Oprócz porodów fizjologicznych przyjmujemy także bardzo dużo pacjentek z obciążeniami i chorobami, wymagającymi dalszych specjalistycznych postępowań - zaznaczył dyrektor ICZMP ds. lecznictwa prof. Krzysztof Szyłło.

W piątek lekarze z Instytutu po raz pierwszy zaprezentowali gruntownie zmodernizowany blok porodowy. Jak podał zastępca dyr. ds. administracji i rozwoju ICZMP Grzegorz Lewczuk, remont tej części pawilonu ginekologiczno-położniczego był częścią większego projektu, który łącznie obejmował 7,4 tys. mkw. i kosztował ponad 52 mln zł.

- Perłą w koronie tej inwestycji jest blok porodowy za 22 mln zł - podkreślił.

Najwyższe standardy sprzętowe i sanitarne

W opinii p.o. kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii ICZMP dra Michała Krekory, który jest też kierownikiem bloków porodowych, oddana inwestycja spełnia najwyższe standardy - pod względem wyposażenia w specjalistyczny sprzęt, bezpieczeństwa i septyki, ale także estetyki i komfortu.

- Na bloku znajduje się pięć sal operacyjnych - w tym jedna laparoskopowa i dwie sale neonatologiczne, gdzie będzie możliwość operowania równolegle - matki i noworodka. Mamy też 11 sal porodowych - wystrój każdej z nich nawiązuje do innego gatunku kwiatów - róż, irysów, maków, które urządzone są tak, by zapewnić pacjentkom intymność i komfort - wymienił dr Krekora.

Pomyślano też o konieczności pracy w warunkach pandemii

Z myślą o pracy m.in. w warunkach pandemii przygotowano salę operacyjną septyczną. Pomyślano także o sali pożegnań, dla tych małych pacjentów, którym medycy nie mogą pomóc. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań pacjentki i ich nowonarodzone dzieci będą mogły przebywać w jak najlepszych warunkach.

- W sali przeznaczonej dla noworodków z najmniejszą masą urodzeniową mamy możliwość ręcznego sterowania temperatury i podniesienia jej nawet do 34 stopni, tak by zapewnić największy dobrostan i komfort cieplny rodzącemu się dziecku. Myślę, że jako jedyni w kraju wprowadziliśmy takie rozwiązanie, by dziecko nie przeżywało szoku termicznego po opuszczeniu macicy - wyjaśnił dr Krekora.

Taki ręczny system sterowania temperaturą jest w sąsiadujących ze sobą salach neonatologicznych, które dają jeszcze jedną ważna możliwość jednoczesnego operowania matek i noworodków - bezpośrednio po porodzie i bez konieczności przewożenia ich do pawilonu pediatrycznego.

Wada powłok brzusznych jedną z głównych przesłanek do interwencji chirurgicznej

Jak wyjaśniła dyrektorka ICZMP prof. Iwona Maroszyńska, jednym z najczęstszych powodów do szybkiej interwencji chirurgicznej u noworodków jest wada powłok brzusznych - gdy trzewia dziecka (najczęściej jelita) są poza jego jamą brzuszną.

- Złoty standard jest taki, by zoperować noworodka w ciągu 2 godzin, ale im szybciej się odprowadzi jelita, tym lepiej. Jeśli jelita nie są wypełnione powietrzem, zabieg jest małoinwazyjny. Jeśli dojdzie do ich wypełnienia, trzeba przeprowadzić duży zabieg, nierzadko kilkuetapowy. Czasami są też wady serca wymagające tak szybkiej interwencji - zaznaczyła.

Nowy blok porodowy jest już gotowy na przyjęcie pacjentów i zostanie uruchomiony w momencie uzyskania przez placówkę wszystkich niezbędnych odbiorów.

Instytut CZMP w Łodzi składa się z dwóch kompleksów szpitalnych: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego. Placówka jest m.in. ośrodkiem o najwyższej referencyjności w opiece nad ciążami wysokiego ryzyka oraz opiece nad płodem i noworodkami z wadami rozwojowymi. Rocznie w ICZMP hospitalizuje się ok. 40 tys. pacjentów, w przychodniach udziela się ponad 180 tys. porad specjalistycznych.

Zobacz też: Niepożądane zdarzenia w szpitalach. Jak się chronić? 

Od 20 grudnia dodatkowy zasiłek dla rodziców. ZUS odpowiada, kto skorzysta

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum