• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Ministerstwo pozwala położnym znieczulać rodzące

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 06 października 2015 09:52

Położne z pięcioletnim doświadczeniem w pracy na bloku operacyjnym mogą znieczulać rodzące kobiety. Resort zdrowia liczy, że dzięki temu poród bez bólu stanie się faktem.

Ministerstwo pozwala położnym znieczulać rodzące
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chociaż zgodnie z przepisami każda rodząca w kraju ma prawo do znieczulenia przy porodzie to faktycznie zapis ten jest często martwy, ponieważ w szpitalach dramatycznie brakuje anestezjologów - donosi Dziennik Polski.

Na wypełnienie braków kadrowych wśród tych specjalistów szybko się nie zanosi, dlatego urzędnicy postanowili uprawnienia do znieczulenia rodzących przenieść także na położne. 

Jak przypomina Dziennik Polski takie uprawnienia wpisano do projektu rozporządzenia „w sprawie standardu postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego”, który trafił już do  konsultacji społecznych. 

W znajdujących się tam zapisach wynika, że położne, tak jak anestezjolodzy, będą wykonywać zadanie związane ze znieczuleniem rodzących. Jedynym warunkiem, jaki muszą spełniać, jest pięcioletnie doświadczenie w pracy na bloku operacyjnym.

W opinii lekarzy specjalistów taka zmiana zagraża bezpieczeństwu rodzących i dzieci.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum