• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Ministerstwo Zdrowia interweniuje w sprawie chwytu Kristellera

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2015 17:27

Ministerstwo Zdrowia interweniuje na porodówkach. Chce uregulowania kwestii dotyczącej stosowania chwytu Kristellera, który pozwala wypchnąć dziecko z łona matki łokciem, kolanem lub naciskiem całego ciała.

Ministerstwo Zdrowia interweniuje w sprawie chwytu Kristellera

Z ankiety przeprowadzonej przez inicjatorki akcji „Lepszy poród," chwyt Kristellera jest stosowany przy co trzecim porodzie drogami natury. Jest on niebezpieczny.

W Polsce nie ma jednoznacznych przepisów zabraniających stosowania chwytu Kristellera. Dlatego dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia Dagmara Korbasińska skierowała pismo do prof. Stanisława Radowickiego, konsultanta krajowego w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

Korbasińska prosi, aby konsultant przedstawił swoje stanowisko w zakresie stosowania chwytu oraz zaproponował, w jaki sposób należałoby formalnie uregulować tę sprawę.

Prof. Stanisław Radowicki już wielokrotnie jednak wypowiadał się na temat stosowania manewru Kristellera w mediach - także dla portalu rynekzdrowia.pl

Konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. Stanisław Radowicki jest stanowczy w tej kwestii. Jak przyznaje, nie ma takich sytuacji w medycynie, w której stosowanie chwytu Kristellera jest uzasadnione.

Czytaj też. Konsultant: nie ma uzasadnienia dla stosowania przy porodzie chwytu Kristellera

- Z przyjętych międzynarodowych ustaleń wynika, że jest to zabieg, który jest groźny dla życia i zdrowia pacjentki. Nie ma takich sytuacji, w których można go zastosować. W sytuacjach trudnych rozwiązaniem jest cięcie cesarskie - wyjaśnił w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Radowicki.

Więcej: www4.rp.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum