Minister zdrowia: porody rodzinne są możliwe, zakazu nigdy nie było

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2020 15:15

- Odgórnego zakazu porodów rodzinnych nie było - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w środę (29 kwietnia) podczas konferencji prasowej dotyczącej kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.

Nie było odgórnego zakazu porodów rodzinnych - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Fot. Fotolia

Minister Szumowski został zapytany o to, kiedy zostaną przywrócone porody rodzinne, czyli porody w obecności ojca dziecka, członka rodzinny, czy innej osoby wybranej przez ciężarną. Szef MZ wskazał, że to czy porody rodzinne są obecnie przeprowadzane, zależy w dużym stopniu od możliwości danej jednostki, czy jest możliwość izolacji tej rodziny od drugiej rodziny, która jest obok.

Jeśli jest tylko możliwość takiego dystansowania, to można przeprowadzać porody rodzinne. To zależy od dyrektorów placówek - stwierdził minister Szumowski.

Wstrzymanie porodów rodzinnych zalecało natomiast w swoim stanowisku z dnia 19 marc ws. porodów rodzinnych w obliczu COVID-19 Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wspólnie z konsultantem krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

W piśmie podpisanym przez konsultanta krajowego prof. Krzysztofa Czajkowskiego i prof. Mariusza Zimmera, prezesa PTGiP czytamy, że wobec postępującej i narastającej w Polsce epidemii koronawirusem COVID19, zgodnie z wydanymi zaleceniami wstrzymania odwiedzin w szpitalach, analogiczne postępowanie powinno dotyczyć odbywania tzw. 'porodów rodzinnych.

Podyktowane to zostało zapewnieniem bezpieczeństwa epidemiologicznego pacjentkom, ciężarnym i rodzącym hospitalizowanym w szpitalach położniczych.

''Obecność osób dodatkowo uczestniczących przy porodzie zwiększa ryzyko epidemiologiczne, na co szpitale nie mogą się zgodzić i nie mogą do tego dopuścić. Biorąc powyższe pod uwagę, a szczególnie prognozowane narastanie epidemii koronawirusem COVID19, skłania do wydania zalecenia o wstrzymaniu do odwołania, możliwości odbywania ''porodów rodzinnych'' w szpitalach'' - wskazali specjaliści.

Fundacja Rodzić po Ludzku po wypowiedzi ministra zdrowia na konferencji w środę (29 kwietnia) zaapelowała do Łukasza Szumowskiego o ''konkrety''.

''Zalecenia konsultantów nie są aktami prawnymi, ale są czytelną wskazówką dla osób kierujących szpitalami, w jaki sposób mają organizować opiekę nad kobietą w szpitalu. Potrzebne są teraz konkrety dla dyrektorów placówek - jak ma wyglądać bezpieczna procedura dotycząca odbywania porodów rodzinnych w szpitalach. Kilka dni temu wysłaliśmy apel w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź'' - przypomina Fundacja Rodzić po Ludzku.

Wskazuje, że każdego dnia prawie 1000 kobiet rodzi swoje dziecko bez wsparcia bliskiej osoby. Dlatego Fundacja apeluje, o jak najszybsze zmiany zaleceń.

Czytaj też: Czy poród musi odbywać się w masce ochronnej? MZ odpowiada

 

 

 
 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum