Minister zdrowia: po świętach informacja o standardach opieki okołoporodowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2018 19:15

Po świętach wielkanocnych opinii publicznej będzie przedstawiona informacja na temat standardów opieki okołoporodowej - poinformował w czwartek (29 marca) w Łomży (Podlaskie) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia: po świętach informacja o standardach opieki okołoporodowej. Fot. Fotolia

- Już są gotowe, w konsultacjach wewnętrznych w ministerstwie. Tak, jak obiecałem, w pierwszym kwartale - są święta Wielkiej Nocy - w związku z tym zaraz po świętach, wyjdą do wiadomości publicznej - powiedział na konferencji prasowej w łomżyńskim szpitalu wojewódzkim Łukasz Szumowski.

Pytany, co znajduje się w standardach, minister powiedział, że to "kodeks praw pacjentki, kobiety ciężarnej, kobiety w połogu". Dodał, że powinna je znać i kobieta, i personel medyczny, bo obecnie "nie mamy takich standardów, one są rozproszone".

Minister tłumaczył, że mowa o standardach opieki, a nie standardach medycznych, bo medyczne, mówiące o tym, jak leczyć "nie są domeną urzędników". Standardy opieki - jak wyjaśniał - mają wskazać, "co się kobiecie należy". - Czyli, że należy się jej intymność, że należy się jej informacja, w jaki sposób możemy łagodzić ból, czyli, że należy się jej informacja, która położna będzie przy porodzie i ten kontakt z położną przed (porodem) - wymieniał minister zdrowia.

- Należy się jej wiele rzeczy, których kobieta nie jest świadoma. W związku z tym mamy niestety w Polsce bardzo wysoki odsetek porodów poprzez cięcie cesarskie, które częściowo wynika nie ze wskazań medycznych - mówił minister. Dodał, że kobiety często nie wiedzą, kto będzie odbierał poród i czy dostaną znieczulenie.

- To chcemy unormować i dać kobietom informacje, co im się należy, żeby mogły to egzekwować - podkreślił Szumowski. Poinformował także, że rodzącym kobietom ma być zapewniona możliwość, by przy porodzie był ktoś im bliski, by miały także wsparcie psychiczne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum