• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Mieszkańcy protestują pod szpitalem. Nie chcą zamknięcia oddziału położniczego

Autor: oprac. JKB • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia23 września 2022 15:00

Od 1 października w Strzelinie (województwo dolnośląskie) oddział położniczy będzie zamknięty. Zarząd Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu nadzorujący placówkę podjął tę decyzję z powodu nierentowności oddziału. Mieszkańcy miasta urządzili pikietę pod szpitalem we Wrocławiu.

Mieszkańcy protestują pod szpitalem. Nie chcą zamknięcia oddziału położniczego
Oddział położniczy od 1 października przestanie funkcjonować. Fot. AdobeStock
  • Władze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podjęły decyzję o zlikwidowaniu porodówki w Strzelinie
  • Z tą decyzją nie mogą się pogodzić mieszkańcy miasta i okolic, dlatego też 23 września o godzinie 11 rozpoczęli protest pod budynkiem szpitala we Wrocławiu – informuje TVN24
  • Od 1 października ciężarne ze Strzelina i okolic będą musiały szukać pomocy we Wrocławiu, Oławie albo Środzie Śląskiej

Zamknięcie porodówki w Strzelinie

Przypomnijmy: zgodnie z decyzją Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu od 1 października porodówka i oddział neonatologiczny w Strzelinie zostaną zamknięte. Informacja ta wywołała ogólne niezadowolenie mieszkańców miasta i okolic.

TVN24 informuje, że w piątek 23 września o godzinie 11 przed szpitalem we Wrocławiu zgromadziło się kilkadziesiąt osób, które nie popierają decyzji o zamknięciu oddziału.

- Zostaliśmy zmuszeni do takiego kroku przez władze szpitala. Wiele miesięcy prowadziliśmy rozmowy z dyrekcją USK, aby nie zamykać oddziałów w naszym szpitalu – powiedziała starosta powiatu strzelińskiego Anna Horodyska, cytowana przez TVN24.

Tym sposobem ciężarne ze Strzelina i okolic będą musiały od października szukać pomocy m.in. we Wrocławiu, Środzie Śląskiej i Oławie.

Powody decyzji o zamknięciu

Jak wyjaśnia TVN24, Strzelińskie Centrum Medyczne zostało przejęte przez USK od władz powiatu w styczniu 2021 roku. Miało to miejsce po sprzedaży go przez syndyka, ponieważ szpital ogłosił upadłość. Z kolei zdaniem zarządu USK, strzeliński Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Neonatologiczny przynosi straty.

Według zarządu USK – o czym przypomina TVN24 – mimo zamknięcia bloku porodowego, wciąż działać będzie ginekologia. Nowe posady we wrocławskich szpitalach zaproponowano pracownikom strzelińskiego szpitala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum