• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Mazowieckie: wcześniakom zbyt często podaje się sztuczny pokarm

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2013 17:02

Zbyt wiele wcześniaków otrzymuje sztuczny pokarm, mimo istnienia Banku Mleka Kobiecego - wynika z badań przeprowadzonych na Mazowszu.

Mazowieckie: wcześniakom zbyt często podaje się sztuczny pokarm

Podsumowanie badania ogłoszone zostało podczas konferencji zorganizowanej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Przeprowadzono je w 22 szpitalach województwa. Jak się okazało, 61 proc. wcześniaków jest karmionych wyłącznie mlekiem matki, a 39 proc. otrzymywało również sztuczny pokarm.

Ponad połowa noworodków urodzonych przed 32. tygodniem ciąży w ogóle nie była karmionych piersią. Tylko 17 proc. dzieci urodzonych przedwcześnie dożywianych jest alternatywnymi metodami, które nie zaburzają odruchu ssania - na przykład z użyciem kubeczka, po palcu lub łyżeczką zamiast tradycyjnej butelki.

Częstą przeszkodą w karmieniu wcześniaków naturalnym pokarmem jest brak w szpitalu laktatora oraz odpowiednich pojemników. Pomóc mogliby też doradcy laktacyjni.

Najmniejsze wcześniaki muszą być karmione dożylnie, jednak stopniowe wprowadzanie naturalnego pokarmu pozwala rozwinąć się ich układowi pokarmowemu. Następnym etapem jest podawanie ściągniętego z piersi mleka przez sondę, a w końcu - karmienie piersią (odruch ssania pojawia się dopiero około 32 tygodnia życia.

Jak zaznaczyła dr Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego, niepożądane jest nie tylko podawanie wcześniakom pokarmu sztucznego zamiast naturalnego, ale także uzupełnianie pokarmu naturalnego sztucznym. Ten ostatni ogranicza bowiem ilość przyjętego naturalnego mleka, a im więcej naturalnego mleka, tym silniejszy korzystny wpływ zawartych w nim składników.

Jeśli karmienie piersią przez matkę z jakichś względów nie jest możliwe, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podawanie kobiecego mleka z banku. Na świecie działa około 160 takich placówek - wśród nich Bank Mleka Kobiecego w Szpitalu Klinicznym im. prof. Orłowskiego CMKP przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie. Od 1 kwietnia 2012 uzyskano tam i przebadano ponad 306 litrów mleka kobiecego, z którego skorzystały 304 wcześniaki.

- Dla dzieci przedwcześnie urodzonych mleko kobiece jest lekarstwem. Pomaga wyleczyć schorzenia, które często towarzyszą wcześniakom. Zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój - powiedziała prof. Maria Borszewska-Kornacka, konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum