Mazowiecki NFZ ogłosił konkurs na opiekę koordynowaną nad kobietą w ciąży

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2016 18:42

W środę (11 maja) dyrektor Mazowieckiego OW NFZ ogłosił konkurs na realizację kompleksowej opieki medycznej nad kobietą w ciąży, podczas porodu, połogu i nad nowo narodzonym dzieckiem.

Matka, która wybierze opiekę koordynowaną, zyska m.in. realizację świadczeń przez zespół medyczny. Fot. Fotolia

Jak podano w komunikacie, pełna dostępność do świadczeń kompleksowej opieki medycznej zgodnie ze wskazaniami medycznymi oraz możliwość zgłoszenia do programu na każdym etapie ciąży tworzą program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży.

Świadczeniodawcy, którzy zechcą wziąć udział w konkursie, mogą składać oferty do 25 maja Rozstrzygnięcie postępowania konkursowego jest planowane 16 czerwca.

Jak przypomina mazowiecki NFZ, w ramach koordynowanej opieki zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala zapewni opiekę nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki do czasu ukończenia przez dziecko szóstego tygodnia życia. Opieka po urodzeniu dziecka obejmie m.in. wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią.

Połączenie dotychczas oddzielnych zakresów opieki - takich jak podstawowa, ambulatoryjna opieka zdrowotna oraz leczenie szpitalne - umożliwi jej ciągłość i terminowość wszystkich badań diagnostycznych. Matki po porodzie otrzymają ankietę, dzięki której będą mogły się wypowiedzieć, czy są z opieki zadowolone.

Nowy program to - według NFZ - korzyści zarówno dla matki i jej dziecka, jak i szpitali, które po przystąpieniu do programu otrzymają z NFZ wyższe finansowanie.

Wycena koordynowanej opieki obejmuje specjalistyczne poradnictwo ambulatoryjne, opiekę przedporodową i poporodową, poród, w przypadku wskazań medycznych - hospitalizacje oraz opiekę nad noworodkiem, a następnie niemowlęciem w ciągu 6 tygodni od urodzenia.

Do programu opieki koordynowanej mogą przystąpić placówki o najwyższym standardzie, w których rocznie odbiera się minimum 600 porodów i które zapewnią swoim pacjentkom dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej - przypomina Piotr Kalinowski  zespołu prasowego mazowieckiego oddziału NFZ.

NFZ, wprowadzając w życie program koordynowanej opieki w ciąży, równolegle pozostawia dotychczasowy system opieki, a co się z tym wiąże daje kobietom możliwość wyboru formy opieki okołoporodowej w okresie ciąży, porodu oraz połogu.

Kobieta może zdecydować się na dotychczasowy model albo wybrać placówkę realizującą świadczenia w ramach opieki koordynowanej, gwarantującą jej m.in. prawo wyboru osoby sprawującej opiekę – lekarza (ginekologa-położnika) lub/i położnej.

Matka, która wybierze opiekę koordynowaną, zyska m.in. realizację świadczeń przez zespół medyczny (lekarz, położna, edukator laktacyjny), opiekę w ośrodku o odpowiednim poziomie referencyjnym, plan opieki przedporodowej i plan porodu (modyfikowany odpowiednio do sytuacji zdrowotnej ciężarnej/rodzącej), a także całodobową możliwość kontaktu telefonicznego oraz uzyskania konsultacji.

Realizacja programu rozpocznie się od lipca 2016 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum