• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Matki pijące sok z granatu rodziły dzieci z lepiej rozwiniętym mózgiem?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2019 07:30

Mózgi noworodków ze zdiagnozowanym wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu płodu rozwijają się lepiej, jeśli ich matki podczas ciąży spożywają sok z granatu - wynika z badania zamieszczonego na łamach ''PLOS ONE''.

Matki pijące sok z granatu rodziły dzieci z lepiej rozwiniętym mózgiem?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wstępne analizy przeprowadzone przez naukowców z Brigham and Women's Hospital w Bostonie (USA) sugerują, że polifenole zawarte w soku z granatu chronią mózg płodu, zapewniając mu lepszą organizację mikrostrukturalną oraz rozwój funkcjonalnych połączeń.

W badaniu uczestniczyło 77 kobiet, u których w 24-34 tygodniu ciąży zdiagnozowano wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu (IUGR). Do dnia porodu spożywały one codziennie ok. 227 gramów soku z granatu lub placebo, mającego zbliżony smak i kaloryczność.

Okazało się, że matki pijące sok z granatu rodziły dzieci z lepiej rozwiniętym mózgiem. Chociaż noworodki nie różniły się między sobą pod względem parametrów makrostrukturalnych - to te, które w życiu płodowym były wystawiane na działanie polifenoli, miały lepiej rozwinięte niektóre regiony istoty białej (skupisko wypustek nerwowych) i lepiej skomunikowany mózg.

- Nasze badanie dostarcza wstępnego dowodu sugerującego, że ekspozycja na sok z granatu w macicy wywiera ochronny efekt na mózg płodu. Te wyniki gwarantują, że badania nad potencjalnym neuroochronnym efektem polifenoli u dzieci z grupy ryzyka, np. z urazami niedotlenieniowo-niedokrwiennymi, będą kontynuowane - komentuje współautorka badania prof. Terrie Inder.

O wynikach badania można przeczytać na stronie: journals.plos.org

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum