KR/Rynek Zdrowia | 30-09-2015 21:11

Małopolskie: razem przeciw spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży

Realizacji akcji profilaktycznej  o zagrożeniach związanych ze spożywaniem alkoholu przez kobiety w ciąży podjęły się wspólnie województwo małopolskie, gmina miejska Kraków oraz Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W 2014 r. z zaburzeniami FASD urodziło się ponad 7,5 tys. dzieci. Fot. Fotolia

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, porozumienie o współpracy podpisano w środę (30 września). Wicemarszałek Wojciech Kozak wskazał, że najistotniejszym wyzwaniem, jakie przed stawią sobie strony w związku z realizacją tego programu, jest maksymalne rozpowszechnianie informacji o zagrożeniach, jakie niesie spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży. O tym należy wyraźnie mówić.

Wicemarszałek dodał ponadto, że zajęcie się problemem FASD (tzn. Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych) było priorytetem. Jak pokazują statystyki, duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie niesie spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży. Aż 1,7 proc. dzieci rodzi się z zaburzeniami FASD. W 2014 r. było to ponad 7,5 tys. dzieci. To więcej niż liczba dzieci, które rodzą się z wadami narządów.

- Bardzo wyraźnie trzeba powiedzieć, że każdy alkohol i w każdej ilości może narazić dziecko na nieodwracalne konsekwencje zdrowotne - powiedział Stanisław Stępniewski, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

FAS (tzn. alkoholowy zespół płodowy, będący najcięższą formą zaburzeń FASD) jest chorobą nieuleczalną, której efektem może być wolniejszy rozwój fizyczny, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego czy deformacja twarzy.

Podpisanie porozumienia to pierwszy krok w rozpowszechnianiu w społeczeństwie wiedzy na temat zagrożeń, jakie niesie spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży. Kolejnym będzie organizacja cyklicznej konferencji naukowej. Pierwsza jej edycja zatytułowana: ''FASD - problem kliniczny i społeczny'', rozpoczyna się w czwartek (1 października).