Małopolska ma najniższy wskaźnik umieralności okołoporodowej

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2014 10:04

Z danych GUS wynika, że Małopolska ma najniższy - 4,6 promila - w skali kraju wskaźnik umieralności okołoporodowej. Średnia krajowa wynosi 6 promili.

Jest to jednocześnie najlepszy wynik w historii przeprowadzania sondażu przez GUS.

- Z ogromną satysfakcją przyjęliśmy wraz z zespołem tę informację, ponieważ mamy w tym osiągnięciu swój znaczy udział. To właśnie do nas trafiają z całego województwa najtrudniejsze przypadki medyczne pacjentek w najbardziej powikłanych ciążach. Ten wynik zbliża nas do wysokorozwiniętych pod względem medycyny perinatalnej krajów skandynawskich - mówi dr hab. Hubert Huras, kierownik Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Na sukces województwa małopolskiego w największym stopniu wpływają także działania innej jednostki Szpitala Uniwersyteckiego: Oddziału Klinicznego Neonatologii, zajmującego się przedwcześnie urodzonymi noworodkami.

Prof. Ryszard Lauterbach, kierownik tego oddziału, jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie neonatologii i to standardy postępowania okołoporodowego wypracowane w jego oddziale wdrażane są w placówkach w całym województwie.

Zarówno Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii, jak i Oddział Kliniczny Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie mają trzeci - najwyższy stopień referencyjności. Za kierowanie pionem położniczym i jakość opieki okołoporodowej na poziomie województwa odpowiedzialny jest małopolski konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Antoni Basta, kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Słowa podziękowaniai uznania wszystkim położnikom w Małopolsce przekazał prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum