• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

MZ wyjaśnia sytuację dot. standardów opieki okołoporodowej

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2017 18:43

W związku z kolejnymi publikacjami prasowymi, MZ opublikowało w piątek (30 czerwca) na swojej stronie internetowej informację, w której ponownie wyjaśnia, że nie zlikwidowało standardów opieki okołoporodowej.

MZ wyjaśnia sytuację dot. standardów opieki okołoporodowej
Standardy opieki okołoporodowej będą nadal obowiązywały - zapewnia MZ Fot. PTWP

"Pracujemy nad polepszeniem tej opieki. Wielokrotnie zapewnialiśmy, że nowe standardy organizacyjne w opiece okołoporodowej nie pogorszą sytuacji rodzących kobiet. Wręcz przeciwnie - chcemy, aby nowe przepisy były jeszcze bardziej satysfakcjonujące" - czytamy na stronie resortu zdrowia.

MZ wskazuje, że nowelizacja ustawy o działalności leczniczej "w żaden sposób nie zagraża jakości opieki na oddziałach położniczych. Wprowadza jedynie rozróżnienie między standardami organizacyjnymi a wytycznymi i zaleceniami postępowania medycznego - są to dwa różne obszary (zapis „standardy postępowania medycznego” został zmieniony na „standardy organizacyjne opieki zdrowotnej”)".

Dzięki temu uporządkowane mają zostać kwestie dotyczące wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń postępowania, które dotyczą diagnostyki i leczenia oraz organizacji opieki zdrowotnej.

MZ zaznacza, że do końca 2018 r. powstanie nowe rozporządzenie, które określi standardy organizacyjne opieki zdrowotnej (w tym np. sposób organizacji pracy, relacje personel-kobieta rodząca, prawa kobiet rodzących).

Zalecenia postępowania medycznego będą przygotowywane przez towarzystwa naukowe. Minister zdrowia będzie je ogłaszał w obwieszczeniu. Ustawa, która to umożliwi (ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;Dz. U., poz. 759), wejdzie w życie 1 lipca br.

"Standardy opieki okołoporodowej będą nadal obowiązywały - zmieni się jedynie forma, w której zostaną określone. Idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana. Nie zamierzamy likwidować tego, co jest osiągnięciem ostatnich lat, czyli poprawy opieki okołoporodowej. Chcemy natomiast ulepszyć ją tam, gdzie jest to możliwe" - czytamy w informacji resortu zdrowia.

Więcej: mz.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum