MZ: ponad 2,5 tys. ciąż i 214 dzieci dzięki rządowemu programowi in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2014 14:10

Blisko 8 tys. par w trakcie leczenia, ponad 2,5 tys. ciąż i 214 urodzonych dzieci - to, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, bilans pierwszego roku rządowego programu refundacji procedury in vitro.

1 lipca minął rok od uruchomienia rządowego programu refundacji procedury in vitro. Program "Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego" został przyjęty na lata 2013-2016.

W ciągu trzech lat z programu ma skorzystać ok. 15 tys. par.

Jak poinformował resort zdrowia, w ciągu pierwszego roku do programu zakwalifikowano 8 685 par; 7 939 jest w trakcie leczenia; liczba ciąż to 2 559.

Dzięki programowi urodziło się już 214 dzieci.

Od 1 lipca leki stosowane w leczeniu niepłodności są refundowane - na nowej liście leków refundowanych pojawiło się 13 preparatów najczęściej stosowanych w terapii przed zabiegiem in vitro. Leki potrzebne do stymulacji jajeczkowania to koszt kilku tysięcy złotych w jednym cyklu; do tej pory pary biorące udział w programie same za nie płaciły. Ich koszty wahały się od 4 do 8 tys. zł, w zależności od przebiegu leczenia.

Aby uczestniczyć w programie, nie trzeba być małżeństwem. Mogą z niego skorzystać pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub udokumentowano nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu.

Do programu kwalifikowane są kobiety do 40. roku życia. Wykluczane są kobiety, które miały problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż. Nie przewidziano także dawstwa komórek jajowych lub plemników od innych osób.

W ramach programu finansowane mogą być maksymalnie trzy próby zapłodnienia in vitro dla jednej pary. Jeden cykl zapłodnienia został wyceniony przez resort zdrowia na maksymalnie 7,5 tys. zł. Program dopuszcza jednorazowe zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych oraz przeniesienie do macicy jednego zarodka.

Realizatorami programu jest blisko 30 klinik w całym kraju wybranych w konkursie przez MZ. Aby przystąpić do programu, placówki muszę spełnić kryteria wyznaczone przez resort.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum